Brak okresu i nabrzmiałe piersi a ciąża

Mam bardzo duży problem. Otóż ostatnia miesiączka nastąpiła 27 czerwca (tj. poniedziałek) - moje cykle nie należą do zbyt regularnych - sięgają do 36 dni. Dziś jest 33 dzień cyklu i nadal miesiączki nie ma - mam nabrzmiałe i obolałe piersi. Uprawiałam seks w sobotę (zeszłą), tą środę, czwartek i coś w okolicach 18 lipca. Byliśmy zabezpieczeni prezerwatywą - nie zsunęła się, ani nie pękła. Miałam też dwutygodniowy wyjazd. Co może być przyczyną dotychczasowego braku miesiączki? Czy jest możliwa ciąża? Z rana zrobię testy ciążowe, ale chciałabym chociaż na tą chwilę coś się dowiedzieć, bo ze strachy nie zasnę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Nieregularne cykle znacząco utrudniają wyliczenie dni płodnych. Jeżeli jednak wszystkie stosunki były zabezpieczone, to ryzyko ciąży jest niewielkie.

Warto jednak zawsze wykonać test ciążowy. Wiarygodne wyniki uzyskuje się po 14 dniach od daty ostatniego ryzykownego zbliżenia. W Pani przypadku ostatni stosunek był wcześniej, dlatego warto jest powtórzyć test za kilka dni.

Przyczyn wydłużenia cyklu jest wiele. Najczęstsze to zmiana klimatu, zmiana diety, nadmierny wysiłek fizyczny, stres, infekcje i inne.

W Pani przypadku, gdy najdłuższy cykl był dłuższy niż obecny nie widzę podstaw do zmartwień. Niepojawienie się miesiączki w przeciągu najbliższego tygodnia i uzyskanie ponownego negatywnego wyniku testu powinno skłonić Panią do wizyty u ginekologa.

Pozdrawiam