Brak stosowania leków przez dwa tygodnie przez starszą osobę

Witam! Mieszkam na stałe w Norwegii, ostatnio przyjechał do mnie w odwiedziny tata 72 lata, miał zostać 2 tygodnie, ale nieoczekiwanie pobyt przedłuży się o następne 2 tygodnie, ponieważ tata nie wsiadł do samolotu. Problem jest ze tata ma mnóstwo leków które przyjmuje codziennie min. Na nadciśnienie, chorobę Parkinsona, prostatę, żyły . Tata wziął ze sobą zapas tylko na 2 tygodnie, nie ma leków na następne 2 tygodnie. Moje pytanie czy jest w stanie wytrzymać bez leków 2 tygodnie?

Dobry wieczór,

Warto skonsultować się z lekarzem. Wszystko zależy od rodzaju leków, jakie Tata bierze. Są pewne grupy leków, których nagłe odstawienie może dać mało przyjemne objawy uboczne, np. nagłe odstawienie leków z grupy B-blokerów (zwalniających akcję serca i obniżających ciśnienie) może nwet doprowadzić do zaburzeń rytmu serca i wzrostu ciśnienia. Podobnie z innymi lekami na nadcisnienie, ich odstawienie może spowodować nagły wzrost cisnienia tętniczego, który może zwiększyć ryzyko wynikające ze wzrostu ciśnienia (udaru mózgu, zawału serca itd.). Sugerowałbym wizytę prywatną u lekarza w Norwegii z prośbą o przedłużenie tych najistotniejszych leków, których nagłe odstawienie może być groźne dla zdrowia Taty. Z pewnością część leków, które Tata bierze można śmiało odstawić, natomiast są wśród nich take, których nie należy odstawiać "z dnia na dzień", dlatego dla bezpieczeństwa Taty radziłbym zainwestować w wizytę u norweskiego lekarza celem preskrypcji najstotniejszych leków. Tatę ma się jednego, proszę o tym pamiętać.

Pozrdawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Zapisanych leków nie należy przerywać, gdyż może to być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Z wymienionych przez Pana leków ważne są wszystkie, ale szczególnie nie należy przerywać leków na chorobę Parkinsona. Jeżeli to możliwe warto wybrać się do lekarza i kontynuować leczenie.