Brązowe plamki na ciele u sześćdziesięciolatka

Witam!

Mam 67 lat. Od roku usiłuję ustalić przyczyny występowania na moim ciele brązowych plamek. Lekarz rodziny odesłał mnie do dermatologa. Byłem u trzech. Wszyscy stwierdzili, że są to plamy starcze. Jednak jeden zasugerował, że może być związek z jelitem grubym. Kolonoskopia wypadła pomyślnie. Wcześniej u znanego profesora przeprowadziłem badanie wątroby. Wyniki w normie wiekowej. Swędzenie i plamki pojawiają się na dłoniach (wyglądają jak indycze jajo), przedramionach, twarzy i całym ciele. Ostatnio również na palcach. Kolejność jest następująca: swędzenie, czerwona plamka, a po 24 godzinach zmiana barwy na brązową. Czy plamy starcze powstając, swędzą? Proszę o sugestię do jakiego specjalisty mam się zwrócić i jakie badania przeprowadzić?

Witam!

Plamy starcze, czyli znamiona soczewicowate to brązowe zmiany zlokalizowane na skórze ciała (zwykle nieosłoniętej przed promieniowaniem słonecznym) w wieku około 30-50 lat. Nie jest dla nich charakterystyczny świąd. Ciężko ocenić charakter zmian, które u Pana występują bez badania fizykalnego oraz pełnego wywiadu. Istotne jest, czy odczuwa Pan jakieś dolegliwości czy leczy się Pan na stałe z jakiegoś powodu, czy zażywa Pan jakieś leki. Reakcje skórne mogą pojawiać się zarówno w przebiegu schorzeń ogólnoustrojowych a także jako reakcja niepożądana na leki. Ponadto należy doprecyzować wywiad alergiczny. Warto zwrócić uwagę na genetyczne predyspozycje do powstawania przebarwień. Jeżeli chodzi o schorzenia somatyczne warto zrobić badania podstawowe i ocenić podstawowe parametry - morfologia z rozmazem mocz badanie ogólne, parametry nerkowe, glukoza, elektrolity, hormony tarczycy. W razie potrzeby także badania obrazowe - RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej. Jeżeli w badaniach nie wyjdzie nic niepokojącego można spróbować leczenia objawowego i obserwacji.

Pozdrawiam serdecznie!