Cera trądzikowa i bolesne zmiany skórne u 33-latki

Witam, Mam 33 lata I problemy z cera. Uwazam ze posiadam cere mieszana, tradzikowa. Skora przetluszcza sie w okolicy strefyT. Bolesne pryszcze pojawiaja sie w okolicy zuchwy, na skroniach I na czole. Pojawiaja sie malutkie krostki. Krostki pojawiaja sie na dekoldzie I plecach. Uzywam kosmetykow do cery tradzikowej.Stosowalam terapie antybiotykowa (2 rozne antybiotyki)przez okres 9 miesiecy. Niestety tradzik powrocil. Czy jest jakas inna metoda leczenia tradziku, bez skutkow ubocznych? Ewelina

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Lokalizacja opisywanych przez Panią zmian skórnych może sugerować występowanie zaburzeń hormonalnych. Sugerowałabym konsultację u lekarza endokrynologa, wskazana może być również konsultacja ginekologiczna. W ciężkich postaciach trądziku bądź też wobec braku skuteczności dotychczas stosowanych metod leczenia (w tym terapii antybiotykami) konieczne może być zastosowanie terapii retinoidami. Terapia doustna wymaga jednak ścisłego stosowania się do zaleceń lekarza. Terapia jednakże w większości przypadków przynosi bardzo dobre efekty i pozwala na wyleczenie trądziku. Zachęcam do zapoznania się z treścią artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/retinoidy-w-leczeniu-tradziku Zalecam ponadto konsultację u lekarza dermatologa. Pozdrawiam.