Chore zatoki w 33 tygodniu ciąży

Witam Moja zona jest w 33 tygodniu ciąży od dwóch dni boryka się z zatokami jak można jej pomóc czy są bezpieczne leki które można zażywać w ciąży bądź inne sposoby? Dziękuję

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, żona powinna w tej sytuacji skontaktować się z lekarzem, doraźne możliwości leczenia infekcji w ciąży są ograniczone i powinny być stosowane tylko w razie wyraźnych wskazań, choć nie można wykluczyć konieczności zastosowania antybiotyku. Bezpieczne dla ciężarnych są donosowe (spray) roztwory soli morskiej, w razie silnych dolegliwości bólowych zastosować można paracetamol, warto również pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu.