Choroba Hashimoto a otyłość

Syn jest chory na Hasimoto,nadciśnienie, cukrzyce typ2, jest otyły. Nie wiem co zrobić żeby nie podjadał. Poza tym w pracy zjada śniadanie na raz i wracając do domu znowu coś je. Nie umiem znaleźć argumentów (a dawałam ich dozo) żeby w jego głowie "pozostało że ma mniej jeść" Zżywa dużo leków, bardzo boję się o niego. Syn ma 26 lat, jest dobrym fajnym człowiekiem ludzie go lubią ale ta otyłość jest straszna. Wiem że to nie jest łatwe bo sama mam niedoczynność tarczycy, 58 lat i nadwagę .

Szanowna Pani,

Warto skorygować rodzaj leków, które przyjmuje syn. Jeśli z leków przeciwcukrzycowych przyjmuje np. leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika, to one mogą również powodować zwiększenie apetytu i wzrost masy ciała. Wówczas warto byłoby zmodyfikować leczenie cukrzycy. Proszę namówić syna, aby sprawdził, czy tarczyca jest właściwie wyrównana- w przypadku zastosowania za małej dawki leków stosowanych w niedoczynności tarczycy może wystąpić tendencja do tycia.

Proszę namówić syna na wizytę u diabetologa/endokrynologa. Jeśli to nie pomoże, wówczas warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej i cukrzycy jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Warto sprawdzić czy poziom glukozy, jak i hormonów tarczycy jest wyrównany. Niektóre leki potrafią nasilać apetyt, jednak może to mieć miejsce przy nieregularnych posiłkach. Napisała Pani, że zjada śniadanie na raz - nie bardzo to rozumiem. Śniadanie powinno być zjedzone do 2 godzin od przebudzenia. Jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nie może też być tak, że zje śniadanie o godz. 8:00 a następny posiłek o godz 16:00-17:00. Warto zadbać o to, aby posiłki były spożywane mniej więcej co 3 godziny. Proszę wybierać produkty z tzw. niskim indeksem glikemicznym - tabele takich produktów znajdzie Pani w internecie. Niestety nie podała Pani więcej informacji o tym jak syn się odżywia więc to tyle co mogę doradzić.