Szanowna Pani,
Warto skorygować rodzaj leków, które przyjmuje syn. Jeśli z leków przeciwcukrzycowych przyjmuje np. leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika, to one mogą również powodować zwiększenie apetytu i wzrost masy ciała. Wówczas warto byłoby zmodyfikować leczenie cukrzycy. Proszę namówić syna, aby sprawdził, czy tarczyca jest właściwie wyrównana- w przypadku zastosowania za małej dawki leków stosowanych w niedoczynności tarczycy może wystąpić tendencja do tycia.
Proszę namówić syna na wizytę u diabetologa/endokrynologa. Jeśli to nie pomoże, wówczas warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Pozdrawiam serdecznie.
Marek Derkacz
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej i cukrzycy jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.
Warto sprawdzić czy poziom glukozy, jak i hormonów tarczycy jest wyrównany. Niektóre leki potrafią nasilać apetyt, jednak może to mieć miejsce przy nieregularnych posiłkach. Napisała Pani, że zjada śniadanie na raz - nie bardzo to rozumiem. Śniadanie powinno być zjedzone do 2 godzin od przebudzenia. Jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nie może też być tak, że zje śniadanie o godz. 8:00 a następny posiłek o godz 16:00-17:00. Warto zadbać o to, aby posiłki były spożywane mniej więcej co 3 godziny. Proszę wybierać produkty z tzw. niskim indeksem glikemicznym - tabele takich produktów znajdzie Pani w internecie. Niestety nie podała Pani więcej informacji o tym jak syn się odżywia więc to tyle co mogę doradzić.
Koniecznie wizyta u dietetyka i to dobrego. Syn musi zrozumieć, ze doprowadzi się do ruiny, niezdrowe jedzenie tylko tak naprawdę zatacza błędne koło. W Poznaniu macie bardzo dobrych dietetyków np. z Instytutu Mikrokologii, Vitalmmun lub Pani Monika Frank.http://www.mojdietetyk.pl/zespol/dietetycy/monika-frank.html
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy przy zażywaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych bezpieczne jest podanie jodu radioaktywnego w leczeniu tarczycy? – odpowiada Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
- Poziom cukru u 16-letniego syna chorego na cukrzycę typu 1 – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Wynik badania peptydu C przy stanie przedcukrzycowym – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Depresja u matki a syn chory na cukrzycę typu 1 – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Duszności, ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem przy cukrzycy typu 1 i chorobie Hashimoto – odpowiada Lek. Krzysztof Marzec
- Wynik badania glukozy w surowicy – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Ból stopy u osoby z cukrzycą – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Niewydolność nerek, cukrzyca i obrzęki ciała – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Powtarzający się poziom glukozy w granicach 105-118 a cukrzyca – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Czy można leczyć cukrzycę typu 2 bez zrobienia krzywej cukrowej? – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
artykuły
Najlepsza pora na śniadanie. Zmniejsza ryzyko cukrzycy o 60 proc.
Najnowsze badania wskazują, że znaczenia ma nie ty
Objawy cukrzycy - pierwsze symptomy, wczesna diagnoza
Objawy cukrzycy, choć zdawać by się mogło, że są w
Sok w diecie młodych Polaków. Ekspert rozwiewa popularne mity
Jak wygląda dieta młodych Polaków? Po jakie produk