Biolevox Ha a wskazania do stosowania zastrzykami z tego preparatu przy chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Witam. Mam chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego (gonartroza). Jeden lekarz ortopeda zaleca zastrzyki Biolevox Ha, inny wręcz przeciwnie, powiedział, że nic nie pomogą i mi je odradzał. Nie wiem kogo mam słuchać, a może iść do jeszcze innego lekarza. Tylko te wszystkie opinie nic mi nie dają. Czy w ogóle chorobę zwyrodnieniowa da się wyleczyć zastrzykami, m.in. Biolevox Ha, czy konieczna będzie operacja? Może tą droga uzyskam szybsza i bardziej konkretna odpowiedź, czy powinnam poddać się temu zabiegowi, czy szukać innego rozwiązania? Może ktoś mi poleci dobrego specjalistę w tej dziedzinie, po moich doświadczeniach ze specjalistami ortopedii nie wiem komu mam wierzyć, najlepiej chyba byłoby pójść do kogoś trzeciego, kto cieszy się dobrymi opiniami? Gorąco pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Witam,
Przy bardzo zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych podanie kwasu hialuronowego (Biolevox zawiera w sobie ten kwas) może faktycznie nie pomóc (w takiej sytuacji zalecana jest endoprotezoplastyka stawu kolanowego). W sytuacji kiedy zmiany zwyrodnieniowe są małego bądź umiarkowanego stopnia podanie Biolevox`u jest bardzo dobrym pomysłem i może dać znaczną poprawę.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii
Narządu Ruchu

Magdalena Mroczek

Gonartroza to zmiany zwyrodnieniowe stawu. Najczęściej występują w kolanie. Powodują dolegliwości bólowe głownie w trakcie chodzenia,
długotrwałego stania, schylania się,wstawania z krzesła,schodzenia ze schodów i noszenia ciężkich przedmiotów. Chory ogranicza swoją aktywność życiową, a niekiedy również zawodową. Dochodzi do tzw. oszczędzania chorej kończyny i przykurczów mięśni.

Biolevox jest to produkt, którego substancją czynną jest kwas hialuronowy. Co do skuteczności tego typu preparatów, to zdania na ten temat są podzielone. Przeprowadzono wiele badań nad skutecznością, jednak ich wyniki różnią się w zależności od metodyki i liczności grupy biorącej udział w badaniu. Jednak wydaje się, że kwas hialuronowy skuteczne działanie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kolana, szczególnie jeśli nie jest ona jeszcze zaawansowana ..

Należy jednak pamiętać, że według obecnych standardów podstawą w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów są: odciążanie stawu (np. przez zmniejszenie masy ciała), rehabilitacja ruchowa, leki przeciwbólowe (np. paracetamol), niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSLPZ), a w niektórych przypadkach także zabiegi operacyjne, łącznie z aloplastyką .

Jeśli po 3 miesiącach bóle nie ustają lub stają sie silniejsze, oznacza to że trzeba zmienić leczenie.

W Pani przypadku, jeśli zmiany nie są zaawansowane można zastosować leczenie polegające na zastosowaniu kwasu hialuronowego. Jeśli za to zmiany zwyrodnieniowe są zaawansowane, a dolegliwości bólowe nasilone, konieczna być może operacja. Do zabiegu kwalifikuje ortopeda.