Chroniczne zmęczenie i wynik morfologii

Mam 54 lata. Od kilku miesięcy czułam zmęczenie. Zgłosiłam się do lekarza, chciałam porozmawiać o tym i miałam pod kolanami ciemne plamy. Dostałam Lioton 1000 i pod jednym kolanem zniknęło. Poprosiłam lekarza rodzinnego o skierowanie na wykonanie podstawowych badań morfologicznych i moczu. Wyniki muszę powtórzyć za miesiąc, ale na dzień dzisiejszy niepokoję się, bo nie wszystkie wyniki są prawidłowe. Oto wyniki: krwinki białe WBC - 9,00, krwinki czerwone RBC 5,45; hemoglobina 15,20; hematokryt 0,46; MCH 27,90; MCHC 33,2; MCV 84,0; płytki krwi 529; % limfocytów 29,3; % pozostałych WBC 1,3; % neutrocytów 69,4, liczba limfocytow 2,6; liczba pozostałych WBC 0,2; liczba neutrocytów 6,2; RDW-CV 13,8; RDW-SD 37,6; PDW10,6; P-LCR 20,3; cholesterol całkowity 197; Glukoza 88 Wyniki z moczu: Barwa - żółta; przejrzystość - lekko mętny, ciężar właściwy 1,020 g/ml; pH 5,0; leukocyty ujemny; azotyny - ujemny, białko - ujemny, glukoza w normie; ciała ketonowe ujemny; urobilinogen w normie, bilirubina ujemny; erytrocyty ujemny, Osad: nabłonki płaskie 4wpw, leukocyty 1 wpw, bakterie poj. wpw składniki miner. szczawiany wapnia poj. wpw.

Witam!

Każde badanie laboratoryjne powinno być interpretowane w oparciu o wartości referencyjne danego laboratorium (normy), dlatego też w tym przypadku mogę odnieść się jedynie do uniwersalnych norm laboratoryjnych. Ponadto, aby interpretować badanie laboratoryjne konieczne jest zbadania pacjenta fizykalnie, co również jest niemożliwe. Interpretując przedstawione wyniki mogę odnieść się do nich ogólnie. Wykonane badania wykazały pewne nieprawidłowości. W morfologii krwi stwierdzono istotną nadpłytkowość, pozostałe parametry znajdują się w normie. W badaniu ogólnym moczu do nieprawidłowości można zaliczyć mętność moczu oraz stwierdzenie pojedynczych bakterii w polu widzenia. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zła metoda pobrania i przechowywania próbki, ale również przyczyny chorobowe np. zakażenie układu moczowego. W związku z wynikami warto wykonać badania dodatkowe np. mocznik, kreatynina, OB i CRP, które mogą dostarczyć informacji o czynności filtracyjnej nerek oraz obecności stanu zapalnego. Stwierdzone nieprawidłowości mogą świadczyć o obecności zakażenia układu moczowego, dlatego po ewentualnym zastosowaniu leczenia odkażającego drogi moczowe warto powtórzyć badania.

Pozdrawiam serdecznie!