Chrząkanie i odkaszliwanie u dziecka

Witam serdecznie! Mój synek ma pięć lat. Od kilku miesięcy chrząka i energicznie, jednorazowo odkasłuje. Nie ma przy tym kataru i nie jest przeziębiony. Nie jest to tik nerwowy. Najgorzej jest, gdy się zmęczy brykaniem z siostrą. Obydwoje sa mokrzy i zziajani, ale tylko on się dławi i ma trudności z odksztuszeniem, do chwili aż odpocznie. Dziewięć miesięcy temu usunięto mu trzeci migdał. Dwa boczne są tak wielkie, że znajduja się od siebie w odległości 3-4 mm przy otwartych ustach. Podczas zabiegu przy narkozie ogólnej spuchł straszliwie, nie mógł złapać oddechu, ślinił się, koszmar. Lekarze nie podjeli tematu. Nie ma też wzmianki w wypisie, czy jest uczulony na któryś składnik narkozy, czy też na cokolwiek innego, co mu podano. Może drażnią go migdały? Nie wiem, nie chcę sugerować. Poruszyłam tu kilka tematów, ale dotyczą one jednego, małego czlowieczka. Mam obawy, że w odpowiedzi dowiem się, że mam iść z dzieckiem do laryngologa, alergologa i zrobić badania na robaki. Mało który lekarz sięga wiedzą i chęciami ponad własna specjalizację. Pozdrawiam, Izabela

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Na wstępie odniosę się do Pani obaw przedstawianych na końcu pytania. Niestety, przez Internet, bez zbadania dziecka, bez zebrania dokładnego wywiadu nie da się stawiać rozpoznań, ani tym bardziej leczyć. Jako młody lekarz prawdopodobnie mam większe pojęcie na temat wielu dziedzin medycyny, ale na pewno mniejsze w zakresie danej specjalizacji. Od tego są specjaliści, by gdy lekarz rodzinny, pediatra lub internista nie są w stanie dać rozpoznania, leczyć lub nie mają narzędzi diagnostycznych, postawić odpowiednie rozpoznanie. Mimo to postaram się coś zasugerować, być może będzie to pewna wskazówka. Niestety, nie obędzie się zapewne bez wspomnianych wizyt u specjalistów.

Przewlekły kaszel u dzieci, dodatkowo z odksztuszaniem, jest najczęstszym objawem astmy oskrzelowej. Informacje, które Pani podała, tzn. występowanie kaszlu i duszności przy wysiłku, czy też podejrzewana alergia na anestetyki, bardzo zbliżają do tego rozpoznania. Jako lekarz w pierwszej kolejności starałbym się wykluczyć tę chorobę. Lekarz pediatra w poradni POZ nie ma narzędzi pozwalających postawić to rozpoznanie. U dzieci objawy nie są tak charakterystyczne. Bez wizyty u alergologa/pneumonologa się nie obejdzie.

Przerost migdałków podniebiennych nie dałby objawów w postaci kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny, gdyż objawy te wskazują na patologię oskrzeli, czyli dolnych dróg oddechowych.

Istnieją też inne rzadsze przyczyny jednak najpierw należy wykluczyć te najczęstsze.

Proponuję poważnie podejść do tej sprawy, zgłosić się z synem do lekarza pediatry/rodzinnego i zasugerować potrzebę dokładniejszej diagnostyki.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.