Ciągła podwyższona wartość ASPAT

Witam! Mam cały czas podwyższoną wartość ASPAT (ok 70). Miałam już różne badania aby znależć przyczynę, łącznie na wirusy wątroby i wszystko OK. Mój syn (8 lat) również ma wysoki ASPAT. Wyszyło to m-c temu więc jeszcze nie mamy innych badań. Jakie badania jeszcze zrobić? Skąd te wyniki ASPAT podwyżej norm?

Lek. Tomasz Budlewski

Jedną z możliwości występowania podwyższonego ASPAT-u może być u Państwa występowanie po prostu uwarunkowań genetycznych. Z taką oceną należy posługiwać się bardzo ostrożnie ponieważ nie podaje Pani w opisie czy występują u Państwa jakieś dolegliwości. Ocena samego ASPAT-u niewiele wnosi, ASPAT ocenia się razem z ALAT i dopiero stosunek obu może nam podpowiadać przyczynę i nakierować nas na co zwrócić uwagę. Proponuję udać się do lekarza chorób zakaźnych, który dosyć często boryka się z dolegliwościami ze strony wątroby. Pozdrawiam