Złe wartości Alat i i Aspat

Witam serdecznie! Piszę do Państwa, prosząc o pomoc. Jestem kobietą w wieku 60 lat. Mój tryb życia jest regularny, spokojny, ponadto palę papierosy i pije kawę. Przez ostatni rok odchudzałam się. Robiłam to pod opieką lekarza rodzinnego, który przepisał mi tabletki. Pozwoliło mi to w ciągu 12 miesięcy schudnąć 19 kg (osiągając ostatecznie teraz 76 kg). Zaprzestałam przyjmowania tych tabletek, uznając wynik za imponujący ;) i satysfakcjonujący mnie:). Jednak od jakiegoś czasu z mniej lub więcej odczuwalnym bólem, cierpię na ból stóp, żył (odczuwam ból w rodzaju "przypalania", "wbijania igieł w żyły" itp). Na prześwietleniu wyszło, że mam ostrogi pod pietami obu stóp. No i co najgorsze z tego, kilka lat temu wykryto u mnie problemy z wątrobą. Na początku oba wyniki wątrobowe były znacznie powyżej ustalonych norm! Zażywam regularnie leki i witaminy. Sporadycznie lekarz przepisuje mi zastrzyki na ból stóp (chyba sterydowe:( Ostatnio poszłam wykonać badania krwi, zaniepokojona stanem mojego zdrowia. Z badań wynika m.in.: glukoza 92 mg/dl, AspAt 29,4, AlAt 105,4, cholesterol 231 mg/dl, WBC 13,6, HGB 16,4, HCT 49,6, MCV 100,4, RDW-SD 52,5. Pozostałe wyniki w normie. Boję się, że te dwa dla mnie najważniejsze wyniki, tj. AlAt i AspAt są niejednoznaczne. Jeden powyżej normy (znacząco!), a drugi w granicach normy. Czy to normalne i co to może oznaczać? Proszę o wyjaśnienie mi, czy przyjmowanie niektórych leków, a może poważne problemy z wątrobą (rak, marskość, otłuszczenie itp.), są przyczyną tak złych wyników (zwłaszcza hemoglobina i inne składniki krwi). Dodam, że nie miałam robionej biopsji. Nie przeszłam też żadnych poważnych operacji. Serdecznie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, Katii.
KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu

Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Czy wiesz co się dzieje w twoim organizmie, kiedy zjesz jakiś posiłek? Czy wiesz, dlaczego pojawiają się zaburzenia w układzie pokarmowym? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Podwyższony Alat może świadczyć o chorobie wątroby, np. przewlekłym zapaleniu wirusowym, uszkodzeniu polekowym oraz o innych chorobach wątroby, np. stłuszczeniowym zapaleniu wątroby (osoby otyłe, po znacznej utracie masy ciała). Możliwy jest taki wynik - izolowane umiarkowane podwyższenie Alat.

Podwyższona liczba białych ciałek krwi (WBC) wskazywałaby również na etiologię zapalną.

Pozostałe wyniki - podwyższone RBC, hemoglobina, hematokryt - mogą być skutkiem palenia papierosów i przewlekłego niedotlenienia z tego powodu, tzw. poliglobulia wtórna. W chorobach nowotworowych czy w marskości występuje najczęściej niedokrwistość.

Zwiększona objętość krwinki czerwonej (MCV) wymaga sprawdzenia poziomu witaminy B12, może też wiązać się z pewnymi chorobami wątroby.

Podwyższony jest również cholesterol. Tu konieczny jest wgląd we wszystkie frakcje lipidów, ocena indywidualnego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (dokładny wywiad), na pewno wskazana jest dieta niskocholesterolowa i zaprzestanie palenia papierosów.
Wskazana więc jest wizyta u lekarza.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty