Ciągły odruch ssania u noworodka

Witam, moja córeczka ma 9 dni i caly czas chce ssać pierś, i nie wiem czy jest głodna czy po prostu ma odruch ssania dlatego daję jej smoczek. Tylko nie wiem, czy to dobrze dla takiego malucha, że cały czas ma smoczek w buzi? Pomiędzy karmieniami (ktore są czasem co 10 min i w trakcie nich zasypia) ssie smoka, czy to dobrze, że ona cały czas coś ssie?? pozdrawiam, Milena

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, jest to normalne u niemowląt, zwłaszcza jeżeli uspokaja dziecko. Można spróbować zabierać smoczek, gdy dziecko głębiej zaśnie, ale nie ma wyraźnych reguł, czy i na jak długo dziecko może używać smoczek. Są dzieci, które nie chcą ssać smoczka, są też dzieci, które zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia mają wyraźny odruch ssania (który jednak może zanikać w kolejnych tygodniach i córka sama nie będzie już chciała ssać smoczka).