Ciąża a podwyższony poziom TSH - czy powinnam się leczyć?

Witam, Mam 25 lat i jestem w 25. tygodniu ciąży. Przed zajściem w ciążę brałam L***, ale jak dowiedziałam się, że jestem w ciąży, wszystko odstawiłam. Ostatnio robiłam badania i postanowiłam zrobić również hormony tarczycowe, żeby sprawdzić, co się z nimi dzieje. Poziom TSH wynosi 4,33 (norma 0,270-4,20), fT3 wynosi 5,76 (norma 3,10-6,80) i fT4 wynosi 12,56 (norma 12,00-22,00). Bardzo proszę o informację, czy powinnam z tym coś dalej robić czy ten podwyższony poziom TSH jest do przyjęcia i wystarczy tylko obserwacja i badania co jakiś czas, czy się nic nie zmienia? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeśli była Pani przewlekle leczona z powodu niedoczynności tarczycy, powinna być Pani pod opieką endokrynologa, zwłaszcza w okresie ciąży.

Wiele zależy od podłoża tej dysfunkcji. U dotąd zdrowej osoby powyższe wyniki wymagałyby jedynie okresowej kontroli, jednak nie znając historii Pani choroby nieodpowiedzialnym byłoby wypowiadanie się co do zalecanego postępowania. Niezwykle ważne jest, by nie pojawiła się niedoczynność, gdyż może stanowić zagrożenie dla dziecka.

Pozdrawiam