Ciąża - czy można ją wykryć na podstawie badań laboratoryjnych krwi i moczu?

Dzień dobry, moje pytanie dotyczy wykrycia ciąży - czy można wykryć ciążę po normalnych, podstawowych badaniach analitycznych moczu i krwi? Moje OB wynosi 17, poziom HGB: 12.9 g/dl, HCT: 39,8 %. Jeśli chodzi o resztę badań, mogę dopisać ich wynik. Podejrzewam ciążę, byłam ostatnio na badaniach, ale bez specjalnego betaHCG. Czy tylko badanie betaHCG może wykryć ciążę? Czy powyższe wyniki mogą świadczyć, potwierdzić ciążę? Nie wiem czy robić test ciążowy, na razie chciałabym się upewnić, czy wyniki krwi i moczu mogą świadczyć o ciąży. Czy wykonać jednak betaHCG? Czy wynik beta HCG jest bardziej wiarygodny, niż test ciążowy? Proszę o radę. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Niestety nie ma takiej możliwości, by poprzez podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu wykryć u kobiety ciążę. Jeżeli zatem chce Pani sprawdzić czy jest Pani w ciąży, proszę po pierwsze wykonać test ciążowy. Można go kupić w każdej aptece, jest łatwy w użyciu i powinien być wiarygodny mniej więcej 14 dni po stosunku. Ponadto może Pani wykonać laboratoryjny test z krwi lub moczu oceniający poziom hormonu betaHCG. Niezależnie jednak, jaki test ciążowy Pani wybierze, nie zastąpi on konsultacji z lekarzem. Dopiero po dokładnym badaniu ginekologicznym – ewentualnie uzupełnionym o badanie USG – lekarz może stwierdzić ciążę i sprawdzić, czy rozwija się ona prawidłowo.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Bazując na podstawowych, wymienionych przez Panią badaniach – czyli badaniu ogólnym moczu oraz morfologii krwi – zdecydowanie nie jest możliwe rozpoznanie ciąży. Podczas ciąży rzeczywiście, dochodzić może do różnych zmian w wynikach morfologii krwi czy badania ogólnego moczu, zmiany te jednak w żadnym wypadku nie pozwalają na stwierdzenie, czy dana kobieta spodziewa się dziecka czy też nie.

W celu sprawdzenia, czy jest Pani w ciąży, potrzebne byłoby wykonanie testu ciążowego. Wspomina Pani o klasycznych, dostępnych od ręki w aptekach, testach ciążowych, oraz o teście beta-HCG wykonywanym na podstawie pobrania krwi. Oba testy wykrywają w zasadzie tę samą substancję, domowe testy ciążowe służą bowiem wykrywaniu obecności lub braku beta-HCG u pacjentki.

Oba testy są skutecznymi sposobami na oznaczenie beta-HCG, jednakże testy wykonywane w pobieranej od pacjentek krwi są zdecydowanie dokładniejsze. Wstępnie oczywiście można skorzystać z domowego testu ciążowego, jednakże – w sytuacji, kiedy jego wynik okaże się pozytywny – wskazane jest odwiedzenie ginekologa. Lekarz będzie w stanie potwierdzić, czy pacjentka rzeczywiście zaszła w ciążę. Oprócz tego będzie on mógł również wydać pacjentce zalecenia dotyczące tego, jak powinna ona w czasie ciąży dbać o zdrowie swoje oraz zdrowie swojego dziecka. Podczas takiej wizyty ginekolog wydaje również skierowania na niezbędne badania.