Który to miesiąc ciąży

Witam. Piszę do Państwa, ponieważ mam problem, mianowicie ostatnią miesiączkę miałam 20 października 2010 roku. Z tego co lekarz stwierdził, jestem teraz w osiemnastym tygodniu ciąży, termin porodu mam na 27.07.2011 roku. Proszę mi powiedzieć – czy to dokładnie ten tydzień? Jak to obliczyć co do dnia (np. 18 tydzień i 2 dni) i jak liczy się miesiące ciąży? Trochę się pogubiłam, bo z tego co wiem są dwie szkoły liczenia wieku ciąży - pierwsza według ostatniego okresu i wtedy się ponoć odejmuje 2 tygodnie, oraz druga według daty poczęcia i wtedy jest różnica między tymi dwoma wyliczeniami. Czy ktoś może mi to przystępnie wyjaśnić? Chciałabym wiedzieć, w którym jestem miesiącu ciąży i co się obecnie dzieje z moich maluszkiem, na co zwracać uwagę i co jeść, bo wiem, że wiek ciąży ma tutaj jakieś znaczenie. Z góry bardzo dziękuję.

Witam serdecznie,
Tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Podaje się tylko skończone tygodnie, czyli jeżeli jest to 18 tydzień i 2 dni mówi się, że kobieta jest w 18 tygodniu ciąży. Natomiast do przeliczania tygodni na miesiące może Pani zastosować następujący schemat:
1-4 tydz. – I miesiąc, 5-8 tydz. – II, 9-13 tydz. – III, 14-17 tydz. – IV, 18-22 tydz. – V, 23-27 tydz. – VI, 28-31 tydz. – VII, 32-35 tydz. – VIII, 36-40 tydz. – IX.
Termin porodu jest podany na podstawie ostatniej miesiączki. Należy pamiętać, że termin porodu obejmuje 2 tygodnie wcześniejsze i 2 tygodnie późniejsze od tej daty.
Pozdrawiam