Zapytaj lekarza

1 , 0 3 4 , 4 0 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Który to miesiąc ciąży

Witam. Piszę do Państwa, ponieważ mam problem, mianowicie ostatnią miesiączkę miałam 20 października 2010 roku. Z tego co lekarz stwierdził, jestem teraz w osiemnastym tygodniu ciąży, termin porodu mam na 27.07.2011 roku. Proszę mi powiedzieć – czy to dokładnie ten tydzień? Jak to obliczyć co do dnia (np. 18 tydzień i 2 dni) i jak liczy się miesiące ciąży? Trochę się pogubiłam, bo z tego co wiem są dwie szkoły liczenia wieku ciąży - pierwsza według ostatniego okresu i wtedy się ponoć odejmuje 2 tygodnie, oraz druga według daty poczęcia i wtedy jest różnica między tymi dwoma wyliczeniami. Czy ktoś może mi to przystępnie wyjaśnić? Chciałabym wiedzieć, w którym jestem miesiącu ciąży i co się obecnie dzieje z moich maluszkiem, na co zwracać uwagę i co jeść, bo wiem, że wiek ciąży ma tutaj jakieś znaczenie. Z góry bardzo dziękuję.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Wyznaczanie daty porodu

Witam serdecznie,
Tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Podaje się tylko skończone tygodnie, czyli jeżeli jest to 18 tydzień i 2 dni mówi się, że kobieta jest w 18 tygodniu ciąży. Natomiast do przeliczania tygodni na miesiące może Pani zastosować następujący schemat:
1-4 tydz. – I miesiąc, 5-8 tydz. – II, 9-13 tydz. – III, 14-17 tydz. – IV, 18-22 tydz. – V, 23-27 tydz. – VI, 28-31 tydz. – VII, 32-35 tydz. – VIII, 36-40 tydz. – IX.
Termin porodu jest podany na podstawie ostatniej miesiączki. Należy pamiętać, że termin porodu obejmuje 2 tygodnie wcześniejsze i 2 tygodnie późniejsze od tej daty.
Pozdrawiam

Specjalista chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy