Jak wyliczyć tydzień ciąży na podstawie ostatniej miesiączki?

Mam 28 lat, ostatnia moja miesiączka wystąpiła od 31.12.2010 do 6.01.2011. Jak mogłabym się dowiedzieć, w którym jestem tygodniu ciąży, ponieważ test wyszedł dodatni?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Gratuluję, jest Pani w ósmym tygodniu ciąży. Wiek ciążowy najłatwiej obliczyć za pomocą specjalnych kół, które może Pani zobaczyć u lekarza ginekologa. Zaznaczając na nich czas ostatniej miesiączki można odczytać obecny wiek ciąży i termin porodu. U Pani termin ten wskazuje na 8 października 2011.

Należy pamiętać że są to tylko orientacyjne terminy, które mają pomóc w prowadzeniu ciąży. Poród może wydarzyć się dwa tygodnie przed jak i dwa tygodnie po terminie. Dokładny wiek płodu można ustalić za pomocą badania ultrasonograficznego, jakie będzie miała Pani wykonane u lekarza.
Jeśli chce Pani sama obliczyć wiek ciążowy, musi Pani skorzystać z reguły Naegelego. Polega ona na tym, że od terminu pierwszego dnia ostatniej miesiączki odejmuje się trzy miesiące, po czym dodaje siedem dni. Do wyniku dodaje się jeden rok. Ostateczny wynik wskazuje przewidywany termin porodu.
Może też Pani zastosować obecne na wielu stronach internetowych kalkulatory do oceny wieku ciążowego i przewidywanego terminu porodu.
Pozdrawiam