Ciemna wydzielina z pochwy - czy mam infekcję?

Witam. Mam 15 lat i jeszcze nie mam regularnej miesiączki, choć zdarza się, iż miesiąc po miesiącu dostaję go do 10. dnia. Lecz ostatnio spóźniał się. Często choruję. W listopadzie miałam normalną miesiączkę, lecz w grudniu, gdy zaczęłam brać antybiotyki, zaczęła lecieć mi ciemna wydzielina. W styczniu oraz lutym była normalna miesiączka, trwająca do 5 dni. Dzisiaj, 05.03, pojawiła się ciemna wydzielina, a od 03.03 biorę antybiotyki. Czy antybiotyki mogły wpłynąć na zmiany związane z miesiączką? Czy ciemna wydzielina to coś złego? Pozdrawiam
15 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zarówno choroba, jak i obciążanie organizmu antybiotykami mogą zaburzać naturalny cykl płciowy. Ciemna wydzielina to nic innego jak "stara" krew. Obserwuje się ją, gdy krwawienie z dróg rodnych nie jest tak intensywne jak przy normalnej miesiączce lub krwawienie z pewnych przyczyn zostało na jakiś czas zatrzymane. Jeśli występuje acyklicznie, to zwykle jest niepokojącym objawem, mogącym mieć wiele przyczyn, jak nadżerka czy polip szyjki macicy, stan zapalny, endometrioza etc.

Biorąc pod uwagę Twój wiek, brak jeszcze regularnych miesiączek oraz innych niepokojących objawów, myślę, że ta ciemna wydzielina związana była z zaburzeniem hormonalnym spowodowanym chorobą i przyjmowanym antybiotykiem. Jeśli sytuacja taka nie będzie się powtarzać, to nie ma raczej powodów do niepokoju. Jeśli jednak takie ciemne, nieregularne krwawienia będą się utrzymywać lub pojawią się inne niepokojące objawy (ból, cuchnące upławy, świąd, gorączka etc.), należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie!