Ciemne plamienie a zespół policystycznych jajników
Witam, mam 24 lata. 6 dni przed terminem spodziewanej miesiączki dostalam lekkiego plamienia/krwawienia, miesiączkuję co 32 dni. Obecnie mija 3 dzień plamienia, krew ma odcień ciemny, wręcz czarny. Pierwsze dwa dni - plamienie było ledwo widoczne, trzeciego dnia lekko się nasiliło. Dodam, żę regularnie współżyję. Ostatnie 5 miesięcy okres miałam regularnie co 32 dni, jedynie ostatania miesiączka pojawiła się po 44 dniach. Teraz te krwawienia. Okres powinnam dostać za 2 dni, a nie odczuwam żadnych typowych dla siebie dolegliwości jak ból brzucha, nabrzmiałe piersi. Czy to może być ciąża? Podczas wizyty u ginekologa 5 miesięcy temu lekarz wykrył zespół policystycznych jajników badaniem USG dopochwowym, nie zlecił żadnych dodatkowych badań, a ja nie widzę żadnych objawów tej choroby. Czy plamienia i brak jakichkolwiek typowych objawów miesiączki świadczą o ciąży? Czy może związane jest to z zespołem policystycznych jajników? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Witam!
Ciemne plamienia są objawem niewielkiego krwawienia z dróg rodnych. W zespole policystycznych jajników (PCOS) mogą się pojawić krwawienia międzymiesiączkowe oraz nieregularne miesiączki. W usg jajniki mają dość charakterystyczny obraz - są większe i zawieraja liczne pęcherzyki. Aby potwierdzić diagnozę dobrze jest wykonać oznaczenie stężenia FSH i LH we krwi (nie jest to jednak konieczne). Niestety PCOS może być przyczyna trudności w zajściu w ciążę.
Z drugiej strony przy regularnym współżyciu mogło dojść do ciąży. Wówczas niewielkie krwawienie w terminie spodziewanej miesiączki jest objawem zagnieżdżania się zarodka w macicy.
Aby rozwiać powyższe wątpliwości proponuję wykonać test ciążowy. Do badania najlepiej użyć porannego moczu, w którym stężenie oznaczanego hormonu jest największe.
Więcej informacji na temat PCOS znajduje się na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/tradzik.