Zespół policystycznych jajników, a ciąża

Witam,
mam 25 lat, mój mąż 27 lat. Właśnie zaczęliśmy myśleć o dziecku, w związku z tym od miesiąca nie stosujemy żadnych zabezpieczeń podczas współżycia, nie ma tez jednak żadnej presji spowodowanej "natychmiastowym" zajściem w ciąże. Wręcz przeciwnie chcielibyśmy się do tego przygotować spokojni i świadomie.

Moje obawy budzi jednak to, iż od ponad 2 lat mam zdiagnozowany zespół policystycznych jajników, który u mnie charakteryzuje się nieregularnymi cyklami miesiączkowymi ( np. 3-4 miesiączki występują w miarę regularnie, ale zdarza się przerwa również 2-3 miesięczna w ich występowaniu), ponadto zmagam się z licznymi zmianami ropnymi na twarzy oraz niewielkim owłosieniem np. od wewnętrznej strony ud, wąsikiem, itp.
Dodam również, iż miałam usuwane 2 gruczołakowłókniaki - po 1 w każdej piersi oraz zmagam się z mastopatią piersi. Raz w życiu miałam wykonane badania poziomu hormonów i okazały się w normie.
Podczas ostatniej wizyty u ginekologa ( w październiku 09 ) usg dopochwowe wykazało nieznacznie powiększony prawy jajnik, reszta w normie. Nie ukrywam, że moja dolegliwość zasiała we mnie pewną niepewność oraz brak wiary w zajście w ciążę.
Proszę o radę jakie ewentualnie badania mogłabym wykonać oraz czy są jakieś sposoby "ułatwiające" zajście w ciąże przy występowaniu policystycznych jajników. Mój ginekolog uspokaja, jednak nie skierował mnie na żadne badania np. poziomu hormonów.
Z góry dziękuje za odpowiedź i poradę.

25 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Ponieważ miewa Pani okresy, w których miesiączkuje Pani regularnie, to można zakładać, że owulacje występują i tym samym jest Pani płodna. Może Pani spokojnie starać się o dziecko, nie stresując się, przynajmniej póki co, koniecznością wykonywania jakichkolwiek badań. Będzie to wskazane dopiero, gdy po roku regularnego współżycia nie zajdzie Pani w ciążę (oraz jeśli pojawią się wyraźne zaburzenia miesiączkowania i/lub inne objawy zwiększonego stężenia hormonów androgennych we krwi). Poczęcie ułatwić może pilna obserwacja objawów płodności- mierzenie temperatury ciała, ocena śluzu szyjkowego. Sprawdza się to zarówno w cyklach prawidłowych, jak i w zaburzeniach hormonalnych.
Tymczasem radzę już zacząć przyjmować kwas foliowy (w dawce 0,4 mg na dobę), który powinno się suplementować już na 3 miesiące przed zajściem w ciążę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w staraniach!