Cierpię na przewlekłe bóle kości i stawów. Co mi dolega?

Witam. Mam 18 lat i prawie każdego dnia cierpię na bóle stawów, a także całych kości. Niekiedy bóle trwają miasiąc lub dłużej, po czym następuje krótka przerwa. Odczuwam głębokie zmęczenie całego ciała, kończyny są ciężkie i, co za tym idzie, tracę siły a także chęci do działania.

Nie mogę długo trwać nieruchomo, bo wtedy ból się nasila, a także cała jakby sztywnieję, ciężko mi się rozruszać. Byłam u lekarza rodzinnego, zlecił mi badanie krwi. Jedyne co nie było w normie to ASO: 1098. Lekarz podejrzewa u mnie zarażenie paciorkowcem i zalecił antybiotykoterapię, która działa na ASO, które stopniowo się pomniejsza, ale ból nadal nie zniknął. Ponadto moje stawy są bardzo wrażliwe - po noszeniu ciężkich przedmiotow występuje nagły ból, nie mogę się opierać na ręce dłużej, niż kilka minut, ponieważ po tym występuje dość silny, piekący ból w stawie tej ręki, ale nie występuje przy tym żadne zaczerwienienie ani opuchlizna.

Ponieważ ciągle jestem zmęczona, chętnie kładę się spać i mogę spać nawet po 15 godz., po czym nadal jestem niewyspana - nie wiem czy ma to jakiś związek z moimi kośćmi, ale nie wydaje mi się to normalne. Bardzo często mam wysokie tętno, nawet kolo 100 w spoczynku. Szybko się męcze. Co jakiś czas odczuwam kłujący ból uszu, a także, od czasu do czasu, słyszę około minutowy pisk w uszach. Jakieś 3 lata temu został wyleczony u mnie ząb, w którym powstała już zgorzel - może mieć to jakiś wpływ na moje objawy? Na dodatek cierpię na ostre i nagle bóle jelit, które mogą być spowodowane wysokim poziomem stresu w moim życiu, aczkolwiek może wszystko, co mi dolega, w jakiś sposób się ze sobą łączy, dlatego bardzo proszę o pomoc.

Ciągły ból wysysa ze mnie życie, nie wiem co mam robić, a z każdym dniem jestem bliżej depresji. Inną dolegliwościa jaką u siebie zauważyłam są częste zmiany nastrojów - od głębokiego smutku, wręcz cierpienia, do szczęścia. Poza tym mam kłopoty z koncentracją, nie pamiętam niektórych rzeczy, ktore zrobiłam lub usłyszałam. Jeszcze raz prosze o pomoc i z góry bardzo dziekuję.

Witam serdecznie.

Opisywane przez Ciebie dolegliwości mogą wskazywać na zaburzenia somatyzacyjne zaliczane do zaburzeń nerwicowych.

Podstawowym objawem są nawracające, wielorakie skargi somatyczne, które zazwyczaj utrzymują się kilka lat, zanim pacjent zostanie skierowany do psychiatry. Większość pacjentów ma za sobą liczne konsultacje i badania dodatkowe, które nie tłumaczą występowania dolegliwości lub takiego ich nasilenia.

Objawy mogą dotyczyć wszyskich układów i części ciała, są to często dolegliwości bólowe oraz  problemy trawienne. Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia. Często współwystępuje depresja i lęk, które wymagają specyficznego leczenia. Objawem depresji w Twoim przypadku może być nadmierna senność, kłopoty z koncentracją, okresowe przygnębienie.

W tej sytuacji wskazana byłaby konsultacja z lekarzem psychiatrą, który postawi diagnozę na podstawie osobistego badania oraz zaleci dalsze postępowanie.

Serdecznie pozdrawiam