Co dokładnie oznacza termin zwyrodnienie siatkówki i czym grozi rozwój tej choroby

Mam 36 lat i jestem kobietą. W wieku 7 lat stwierdzono u mnie wadę wzroku - krótkowzroczność. W tej chwili moja wada to -11,5 dioptrii na prawe oko i -11 na lewe. Co roku regularnie chodzę do okulisty, aby kontrolować tę wadę. Przy ostatniej wizycie usłyszałam, że wada nie pogorszyła się - od ostatniej wizyty minął ponad rok. Bardzo się ucieszyłam, ale Pani doktor zauważyła, że zaczynają pojawiać się zmiany zwyrodnieniowe siatkówki w jednym oku. Kiedy zapytałam, czy to znaczy, że będę widzieć coraz gorzej, to Pani doktor powiedziała, że jak na moją wadę wzroku i tak widzę bardzo dobrze. Pani doktor zaleciła zażywanie witamin przez okres pół roku. Nie ukrywam, że ta wiadomość zmartwiła mnie bardzo, choć do końca nie wiem, czym grozi rozwój tej choroby? Gdzie powinnam szukać przyczyn tego zwyrodnienia? Czy da się to zwyrodnienie "zatrzymać"? Może powinnam szukać dodatkowej pomocy specjalistów zanim będzie za późno? Jestem pracownikiem biurowym, więc spędzam ponad 8 godzin dziennie przy komputerze i zdaję sobie sprawę z tego, że to bardzo obciąża mój wzrok. Za wszelkie rady z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam serdecznie.

Pani wada wzroku jest kwalifikowana jako wysoka krótkowzroczność. Krótkowzroczność jest czynnikiem predysponującym do występowania zmian zwyrodnieniowych siatkówki, a im jest wyższa, tym ryzyko jest większe (wiąże się to min. z nadmiernym wydłużeniem gałki ocznej, co pociąga za sobą zmiany zwyrodnieniowe twardówki, siatkówki , błony naczyniowej czy tarczy nerwu wzrokowego).

Określenie "zwyrodnienie siatkówki" jest szerokim pojęciem, dotyczącym różnych zmian w obrębie siatkówki, ale nie wiem jakiego typu zmiany zauważył lekarz w Pani przypadku. Często są to zmiany predysponujące do tworzenia się otworów i odwarstwienia siatkówki - tego typu patologie należy regularnie kontrolować, by w razie zagrażającego odwarstwienia w porę wykonać zabieg laseroterapii (takie zwyrodnienia umiejscawiają się zazwyczaj na obwodzie siatkówki, a więc nie wpływają znacząco na komfort widzenia, jednak odwarstwienie siatkówki grozi utratą wzroku).

  U osób z wysoką krótkowzrocznością częściej występuje też makulopatia, czyli zmiany siatkówki w obrębie plamki żółtej. Plamka żółta odpowiada za widzenie centralne, dlatego też patologie plamki związane są z pogorszeniem lub utratą widzenia. Niestety nie ma skutecznych metod powstrzymania takich zmian, chociaż preparaty witaminowe z luteiną z pewnością warto przyjmować.

Proszę się natomiast nie martwić pracą przed komputerem, ponieważ z całą pewnością nie ma ona wpływu na pogorszenie widzenia i nie przyspieszy zmian degeneracyjnych. W razie uczucia zmęczenia oczu warto robić przerwy relaksacyjne dla oczu i popatrzec chwilę w dal (dotyczy to każdej pracy z bliska, tak samo z komputerem jak i z książką)

Pozdrawiam serdecznie!