Aktywność fizyczna a zmiany na siatkówce oka

Witam, Mam 22 lata, wada:-5,5;-4,5. 2 lata temu przeszłam zabieg laserowania zmian na siatkówce oka. Rok temu, na kontroli nie było nowych zmian. Od pół roku intensywnie ćwiczę (podskoki,brzuszki...) ok. 30 min co drugi dzień. Mimo, iż wysiłek jest dość duży, nie odczuwam żadnego dyskomfortu przy widzeniu, czy też zmian, które mogą świadczyć o odwarstwianiu się siatkówki. Jednak śledząc różne fora internetowe zaczęłam mieć obawy czy taki wysiłek nie osłabia efektów przebytego zabiegu?

Witam. Moze Pani ćwiczyc ale pod warunkiem kontroli siatkówki co powiedzmy 6 miesięcy.Jeżeli nie bedzie nowych zmian to można trochę rzadziej co 9 do 12 miesięcy. Nie zauważy Pani jak się robi zwyrodnienie kraciaste albo otwór.Jak pacjent żle widzi to już jest za póżno. POzdrawiam

Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach

Średnia krótkowzroczność często wiąże się z występowaniem zmian siatkówki (otworów) mogących sprzyjać jej odwarstwieniu. Zabieg laserowy zwiększa przyleganie siatkówki w tych miejscach, ale nie zabezpiecza przed jej odwarstwieniem w 100%. Może do niego dojść nawet samoistnie. Wysiłek fizyczny, zwłaszcza związany ze wstrząsami i urazami może się przyczynić do odwarstwienia siatkówki. Jednak Pani ćwiczenia nie powinny stanowić zagrożenia dla oczu w tym wypadku. Pozdrawiam Józef Kałużny