Olej silikonowy a odwarstwienie siatkówki

W lipcu 2013 roku doznałem odwarstwienia siatkówki OL, zoperowano mi z użyciem oleju silikonowego, wdała się zaćma którą zoperowano w październiku 2014, w czwartek 19 lutego mam mieć wymieniany olej silikonowy bo siatkówka nadal nie przylega. Ile razy można mieć wymieniany olej silikonowy? Jaka jest obawa że w razie kolejnego niepowodzenia nie stracę oka? I czy w ogóle tego typu zabiegi z zastosowaniem oleju silikonowego są skuteczne przy leczeniu odwarstwienia siatkówki? Oprócz tego chciałabym jeszcze zapytać czy może są jakieś lepsze sposoby na operacje odwarstwienia siatkówki niż olej silikonowy? Czy faktycznie jest tak, że jest to najlepsza metoda? Boję się teraz czy z powodu nieudanych operacji z zastosowaniem oleju silikonowego nie grozi mi całkowita utrata oka... Z góry dziekuję za wszystkie porady. Pozdrawiam serdecznie.

Piotr Pilarski

Tyle razy można mieć wymieniany ile jest potrzeba. Obawa, zawsze jest, że może zabieg może mieć komplikacje jednak ryzyko jest niższe niż szansa, że zaburzenia widzenia ustąpią samoistnie.

Pozdrawiam.

Witam. Zadaniem oleju jest przyłożenie odwarstwionej siatkówki. Jeśli nie spełnia on swojej roli wymieniany jest na cięższy olej. Nie ma możliwości aby stracił Pan przez to oko. Oczywiście trzeba mieć na uwadze mozliwe powikłania zabiegów na gałce ocznej w postaci np zapalenia. Ale takie powikłania mogą zdarzyć się zarówno po pierwszej i jedynej, jak i po kolejnej operacji - zawsze jest ryzyko. Oczywiscie wtedy wdraża się odpowiednie leczenie antybiotykami i/lub chirurgiczne, więc tez nie wiąże się to z utratą oka.