Co jest powodem dużych wahań poziomu cukru?

Moja Babcia ma 78 lat i jest cukrzykiem - przyjmuje leki na obniżenie cukru. Ostatnio rano miała cukier 31 i nie kontaktowała co kto mówi, więc wezwaliśmy pogotowie. Dostała kroplówkę, wypiła szklankę wody z cukrem i zjadła bułkę. Zabrali ją do szpitala na badania i raz jeszcze podali kroplówkę, a następnie za kilka godzin wypisali do domu. Wczoraj wieczorem miała zaś cukier 282, po wzięciu 2 tabletek na obniżenie cukru spadł jej do 250. Jednak w nocy znów trzeba było wezwać pogotowie, gdyż cukier spadł do 40. Tym razem pogotowie nie zabrało babci, stwierdzili (bardzo ordynarnie), że cukier to się u lekarza leczy, a nie dzwoni na pogotowie.

Ale nie o tym. Co może być przyczyną takich wahań cukru? Jakie badania należy przeprowadzić i z jakim lekarzem (oprócz rodzinnego - który jak widać nie potrafi sobie poradzić z problemem cukrzycy, skoro dochodzi do takich sytuacji) się skontaktować, aby zapobiec takim skokom cukru w przyszłości? One zazwyczaj pojawiają się w nocy około 3-7 nad ranem. Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zarówno niedocukrzenia, jak i hiperglikemie stanowią zagrożenie dla babci. Konieczne jest ustawienie leczenia tak, żeby nie dochodziło do tak dużych wahań. Wskazane jest leczenie pod kontrolą lekarza diabetologa, czyli specjalisty zajmującego się leczeniem cukrzycy. Leki należy przyjmować systematycznie, a nie jedynie w sytuacjach, gdy cukier jest wysoki.

Powodem wahań cukru jest prawdopodobnie źle dobrane leczenie. Proszę również zwrócić uwagę na dietę babci.

Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy