Co jest powodem nadmiernej ilości krwi po skaleczeniu w nogę?

Żylaki na nodze. Mężczyzna 37 lat. Mam żylaki na łydce i kostce prawej nogi. Robione były badania USG itp. i mam skierowanie na zabieg usunięcia tych żylaków – czekam na termin. Kilka dni temu miałem nieprzyjemny incydent z żylakiem na łydce. Wytworzyły mi się takie małe brązowe uwypuklenia w których jak się przekonałem jest krew. Zawadziłem nogą o szafkę i uszkodziłem te uwypuklenie. Zaczęła lecieć krew najpierw powoli – kroplami a jak wstałem po chusteczki to zaczęła tryskać około 0,5 mm średnicy strumieniem na odległość 50 cm. Przyłożyłem chusteczkę i po około 8 min przestała tryskać. Zastanawia mnie jak to możliwe żeby z żyły tryskała krew jak z tętnicy. Krew była koloru jasnoczerwonego – czytałem że właśnie krew tętnicza ma taki kolor. Czy to jakieś uszkodzenie tętnicy ? Czy nie wystąpią jakieś powikłania po takim incydencie – skrzep czy coś innego ? Załączam link do zdjęcia https://www.hostmat.eu/images/55586806198928305379.jpg

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Przy niewydolności żylnej i żylakach takie uszkodzenie może dać objawy przykrego i długotrwałego wypływu krwi. Jest to spowodowane tym, że w zmienionych chorobowo żyłach panują wyższe ciśnienia. Tętnice przebiegają głębiej, dlatego potrzeba głębszej rany, aby je uszkodzić. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy w wypadku nie gojącej się rany powinien Pan udać się do lekarza.