Co mam dalej robić z tą koroną?

Mam założoną koronę porcelanową na podbudowie metalowej na dolnej 5tce. Korona w odczuciu była za wysoka, na kolejnej wizycie poprosiłam o skorygowanie, bo ostukiwała górną 5tkę co powodowało jej delikatny ból. Po sprawdzeniu dentystka przypiłowała mi górną 5tkę (podobno spiłowała kompozyt, nie szkliwo). Po tygodniu jednak sytuacja zmieniła się częściowo, nadal czułam dyskomfort w górnej 5tce, więc poszłam ponownie po skorygowanie i okazało się, że faktycznie jeszcze zęby nachodzą na siebie. Znowu górna 5tka została spiłowana o tyle ile pokazał "czarny papierek". Po sprawdzeniu okazało się, że już jest dobrze i zęby na siebie nie zachodzą (swoją drogą nie rozumiem dlaczego od razu nie zostało to poprawnie zrobione). Teraz mija 3 dzień, żuje mi się lepiej, ale nadal czasami czuje tkliwość w górnej 5tce - czy to może być efekt jej oszlifowania czy jeszcze ta dolna korona ją mimo wszystko ostukuje? Mało nie zapłaciłam, a komfortu 100% nie mam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Możliwe, że dyskomfort w górnej 5tce wynika z oszlifowania zęba przez dentystkę, ale może to być także spowodowane dotykiem dolnej korony na tym zębie. Koronę porcelanową z podbudową metalową powinno się dostosować do zgryzu pacjenta. W niektórych przypadkach może być konieczne przeszlifowanie korony lub nawet jej ponowne wykonanie, aby zapewnić właściwy kontakt między zębami.

Jeśli dyskomfort w górnej 5tce nie ustępuje lub się pogarsza, zalecamy kolejną wizytę u dentysty, który może przeprowadzić dokładne badanie i ustalić przyczynę problemu. Możliwe, że będzie wymagane ponowne dostosowanie korony lub wykonanie nowej, aby w stu procentach wyeliminować wszelkie komplikacje. Proszę pamiętać, że tak jak każdy konsument, ma Pani prawo do reklamacji wadliwie wykonanej usługi dentystycznej.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mam-dalej-postepowac-z-korona-porcelanowa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-jakos-naprawic-te-korone

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-przypilowac-korone-zeba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.