Dzień dobry, opis badań najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym, bądź lekarzem, który je zalecił. To on najlepiej zna dany przypadek i będzie w stanie od razu dobrać odpowiednie leczenie. Opis badania histopatologicznego, wymazu, czy badania krwi ma bardzo duże znaczenie w dalszym przebiegu leczenia, dlatego tak ważne jest prawidłowe zdefiniowanie wyników. Lekarz, który już zna przypadek weźmie pod uwagę wiele czynników, które sami możemy uważać za nieważne. Mam tutaj na myśli historie leczenia, historie chorób, historie chorób w rodzinie, życie codzienne – pracę i warunki w niej panujące, miejsce zamieszkania, czy posiadanie zwierząt domowych. Czas oczekiwania na opis może być różny w zależności od rodzaju badania. Zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu dni, rozpoczyna się w dniu kolejnym po dniu badania. Do tego czasu nie wlicza się sobót, niedziel i świąt. Czas oczekiwania na opis określa pracownia.
Serdecznie pozdrawiam
Życzę miłego dnia
Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz
http://lenartowiczclinic.pl
Dzień dobry!
Dziękujemy za nadesłane pytanie. Wyniki badań, które Pani wykonała, wskazują na złożony problem w układzie hormonalnym. Bez pogłębionej diagnostyki możemy jedynie stawiać hipotezy, dlatego najważniejsza jest konsultacja z lekarzem specjalistą, endokrynologiem.
Podwyższony poziom TSH świadczy o niedoczynności tarczycy, ale ze względu na graniczący z normą wynik fT4 zalecane jest powtórzenie badania i wykonanie USG tego gruczołu. Nie wykryto obecności przeciwciał antytarczycowych, więc na szczęście nic cierpi Pani na chorobę autoimmunologiczną.
Podwyższony poziom hormonu DHEA-SO4 wskazuje na problem w obrębie nadnerczy, np. przerost kory nadnerczy, obecność guza lub inne choroby. Celem postawienia diagnozy konieczne jest w tej sytuacji wykonanie USG nadnerczy.
Powyższe wyniki badań, niski poziom estradiolu oraz Pani objawy wymagają z pewnością także konsultacji ginekologicznej, przede wszystkim pod kątem oceny pracy jajników oraz diagnostyki w kierunku zespołu policystycznych jajników (PCOS). W tym celu niezbędne będzie USG jajników.
Przy tego typu problemach warto porozmawiać z lekarzem także o wykluczeniu insulinooporności, gdyż ten problem często współwystępuje z zaburzeniami, na które wskazują wyniki Pani badań.
Po wdrożeniu leczenia zachęcam Panią także do konsultacji z dobrym dietetykiem klinicznym, który pomoże Pani nie tylko schudnąć w zdrowy sposób, ale też wspomóc dietą powrót organizmu do równowagi.
Więcej informacji na powyższe tematy może Pani znaleźć np. w poniższych materiałach:
• https://portal.abczdrowie.pl/dhea-i-dhea-so4
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysoki-poziom-dhea-so4
Pozdrawiam Panią serdecznie i trzymam kciuki za powrót do równowagi hormonalnej!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznaczają wyniki moich badań hormonalnych? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Podwyższony androstendion w badaniu hormonalnym – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy te wyniki badań wskazują na niedoczynność tarczycy? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Dlaczego moje samopoczucie jest gorsze? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają te wyniki badań hormonalnych u 28-latki? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Jak interpretować wynik badania hormonalnego u osoby z trądzikiem? – odpowiada Dr n. med. Andrzej Niedzielski
- Wyniki badań hormonalnych 8-letniego dziecka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznaczają takie wyniki badań hormonalnych u 39-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak ocenić wynik badania hormonalnego u 30-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wypadanie włosów i wyniki badań hormonalnych – odpowiada Piotr Pilarski