Co oznaczają takie wyniki badań hormonalnych u 39-latki?

Witam Mam 39 lat, od zawsze problemy z wagą(nadwaga), trądzik( nie mam tylko jak biore antybiotyki na tradzik), brak miesiaczki( od zawsze nieregularne, raczej brak nawet po 3-4 msc, próby uregulowania tabletkami anty), raczej trzeba wykluczyc PCOS, insulinoopornosci tez nie mam, Robiłam badania krwi, wyniki raczej Ok TSH-0,776 FSH- 3,88 LH-3,46 ESTRADIOL- 105,00 PROGESTERON-0,110 PROLAKTYNA-13,55 TESTOSTERON -35,49 INSULINA- 11,1 W jakiej fazie robione badania nie wiem ponieważ znowu brak miesiaczki 3 miesiąc Proszę podpowiedzieć co mam robić, w jakim kierunku szukać rozwiązania problemu, jakie może jeszcze wyniki porobic, co może mi dolegac?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że występują u Pani takie uciążliwe dolegliwości, które prawdopodobnie mają podłoże hormonalne. Rozumiemy niepokój związany ze stanem zdrowia, gdyż brak właściwego leczenia może budzić pewne obawy.

Nie napisała Pani, czy jest pod stałą opieką specjalisty, między innymi endokrynologa, dermatologa, czy ginekologa. Na pewno warto by było rozszerzyć diagnostykę o pewne badania, aby wykluczyć bądź potwierdzić występowanie jakiejś konkretnej przypadłości. Z dodatkowych badań można by było wykonać USG ginekologiczne oraz jamy brzusznej, rezonans magnetyczny głowy (w celu sprawdzenia przysadki mózgowej), a także określenie poziomu prób wątrobowych, nerkowych, a także kortyzolu oraz hormonu DHEA – SO4 w surowicy krwi.

Przedstawione przez Panią wyniki badań, prawdopodobnie nie powinny wskazywać większych odchyleń od norm referencyjnych. Jedynie poziom insuliny na czczo wystąpił nieznacznie ponad wyznaczoną wartość. Można by dodatkowo wykonać też badanie krzywej cukrowej oraz insulinowej. Mając pełny obraz badań, można by wykluczyć ostatecznie insulino oporność, która również powoduje podobne dolegliwości.

Z racji odległości, trudno jest ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem internistą lub endokrynologiem. Specjalista zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/dhea-i-dhea-so4

https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol

https://portal.abczdrowie.pl/zaskakujace-objawy-insulinoopornosci-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.