Czy te wyniki wymagają konsultacji z endokrynologiem?

Witam proszę o interpretacje wyników mam 21 lat. Zmagam się z trądzikiem od 1,5 roku jak wykryto u mnie chorobę jelit i żołądka ( żółciowe zapalenie żołądka, zapalenie dwunastnicy, mikroskopowe limfatyczne zapalenie jelit). Od tego czasu również mam problem z przytyciem i ciągle czuje zimno czasami mam napady gorąca. Zrobiłam wyniki hormonalne w 3dniu cyklu. Czy są one w porządku czy trzeba się udać do endokrynologa. TSH-1,550 Ft3-3,04 Ft4-1,15 Insulina-8 Fsh-8,04 Lh-6,28 Estradiol-69,60 Progesteron-0,49 Dhea-so4-87,40 Testosteron-17,20 Kortyzol-13,20 Androstedion-0,94 Testosteron wolny-0,56 Shbg-155,80 Glukoza-85 Cholesterol-169 HDL-79,3 LDL-82,1 Trójglicerydy-38

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pana komplet badań hormonalnych, które mogą wskazać, czy dzieje się coś niepokojącego.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że większość parametrów znalazła się w wyznaczonych normach referencyjnych. Jednakże poziom Ft4 oraz kortyzolu wystąpił w obniżonym zakresie. Przyczyn takiego stanu może być wiele, ale na pewno warto by było rozszerzyć diagnostykę o dodatkowe badania, takie jak: USG ginekologiczne oraz gruczołu tarczycy.

Stan obniżonego kortyzolu mógłby wskazywać na problemy z przysadką mózgową i podwzgórzem oraz niedoczynnością kory nadnerczy, a także na pewne choroby zakaźne i autoimmunologiczne.

Nieprawidłowa wartość Ft4 może prawdopodobnie świadczyć o problemach z tarczycą, również o procesach zapalnych tego gruczołu.

W związku z odległością, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani wyniki badań. Zalecamy jednak konsultację z lekarzem endokrynologiem, który dokładnie przeanalizuje dotychczasowe wyniki badań hormonalnych.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-hormonow-plciowych

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.