Witam serdecznie!
Dziękujemy za nadesłane pytanie. Rozumiem, że przy tylu dolegliwościach i braku jednoznacznej diagnozy (a więc i leczenia) musi być Pani ciężko.
Jak sama Pani stwierdziła, Pani sytuacja zdrowotna jest złożona. Powinna Pani przede wszystkim znaleźć się pod opieką dobrego lekarza endokrynologa, który na Pani problemy spojrzy całościowo, gdyż objawy mogą mieć różne przyczyny.
Priorytetem jest ustabilizowanie pracy tarczycy, czyli obniżenie poziomu TSH do wartości poniżej 2,5 mIU/l, a jeśli planuje Pani poczęcie dziecka – to optymalne TSH powinno wynosić około 1mIU/l. Gdy poziom hormonów tarczycowych w organizmie będzie prawidłowy, część przykrych objawów powinna ustąpić lub się zmniejszyć i zapewne poczuje się Pani lepiej.
Część dolegliwości, których Pani doświadcza może wynikać ze zbyt wysokiego poziomu hormonu o nazwie siarczan dehydroepiandrostendionu (DHEA-SO4). Jest on produkowany przez korę nadnerczy, a jego stężenie świadczy o pracy i ewentualnych zaburzeniach tego organu. Jeśli nie stwierdzono u Pani zespołu policystycznych jajników, to należy pogłębić diagnostykę stanu nadnerczy (m.in. wykonując USG nadnerczy). Najdokładniejszą diagnostykę można przeprowadzić w szpitalu, do którego może Panią skierować lekarz endokrynolog.
Więcej na ten temat może Pani przeczytać np. tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/dhea-i-dhea-so4#znaczenie-badania-dhea-i-dhea-so4.
Nasi specjaliści odpowiedzieli już też na wiele podobnych pytań z tego zakresu, na przykład: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-podwyzszony-poziom-siarczanu-dehydroepiandrosteronu-dhea-s-do-523-ug-dl.
Warto jeszcze wykluczyć insulinooporność, która często współwystępuje z zaburzeniami hormonalnymi. Najbardziej wiarygodne obecnie badanie, czyli tzw. krzywa cukrowa wraz z krzywą insulinową, nie jest niestety obecnie refundowane, ale warto je wykonać.
Podsumowując, chcę Panią mocno zmotywować do znalezienie dobrego specjalisty, który pogłębi diagnostykę i rozpocznie odpowiednie leczenie. Niezależnie od tego, dobrze byłoby, gdyby skorzystała Pani także z pomocy doświadczonego dietetyka klinicznego.
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia w walce o swoje zdrowie i lepsze samopoczucie. Trzymam kciuki!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co mogą oznaczać moje wyniki badań hormonalnych w wieku 20 lat? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Jak ocenić wynik badania hormonalnego u 30-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- W jakim dniu cyku wykonać następujące badania: TSH, FT4, FT3? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Brak okresu a stosowanie Duphastonu – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Jak interpretować wynik badania hormonów u osoby stosującej Metaformax? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznaczają zmiany hormonalne u mężczyzny? – odpowiada Lek. Agnieszka Jankowska
- O czym świadczą takie wyniki badań hormonalnych u 24-latki? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Nadmierne owłosienie, łysienie, otyłość – odpowiada Sylwester Kłos
- Czy te wyniki to duży powód do niepokoju? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają wyniki moich badań hormonalnych? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski