Co mogą sugerowac takie wyniki i objawy?

Witam! Jestem kobietą, mam 31 lat. W ciągu ostatnich 3 lat urodziłam dwójkę dzieci i trochę zabrakło mi czasu na zastanawiane się nad własnym zdrowiem. A, niestety, już od blisko dwóch lat mam objawy, które są trochę niepokojące - tzn. powiększony węzeł chłonny na karku i utrzymujący się stan podgorączkowy. Ostatnio (około miesiąca) objawy nasiliły się - stan podgorączkowy, który dotąd utrzymywał się w okolicy 37,0-37,2, teraz podniósł się do 37,5-37,6; węzeł, który był powiększony od dawna, powiększył się dwukrotnie (myślę, że do ok. 1,5 cm ) i pojawił się drugi na głowie (ok. 1 cm). Czuję się coraz bardziej osłabiona, łatwo się męczę. Dodam też, że ważę około 10 kilo mniej niż przed ciążami. Kilka dni temu zrobiłam morfologię krwi z rozmazem. Oto wyniki: WBC 11,1, LYM 1,7, MON 0,6, GRA 8,8, LYM% 15,7, MON% 5,4, GRA% 78,9, RBC 4,29, HGB 8,7, HCT 28,3, MCV 66,00, MCH 20,3, MCHC 30,7, RDW 15,8, PLT 359, MPV 7,7, OB 11. ROZMAZ: PODZIELONE 82, LIMFOCYTY 17, MONOCYTY 1. Proszę o radę, co dalej robić i odpowiedź, czy to "zwykła" anemia, czy coś poważniejszego? Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisane przez Panią objawy są bardzo niepokojace, dlatego nie powinna Pani dłużej zwlekać z wizytą u lekarza. W badaniach, poza znacznego stopnia niedokrwistością, uwagę zwraca podwyższenie odsetka i liczby granulocytów.

W połączeniu z opisanymi objawami trzeba brać pod uwagę rozrostową chorobę hematologiczną. Oczywiście nie jest to jedyna możliwa przyczyna, ale ze względu na jej prawdopodobieństwo oraz poważne konsekwencje, należy przede wszystkim o niej pamiętać podczas diagnostyki. Podstawą jest rzetelny, szczegółowy wywiad oraz badanie lekarskie.

Doradzam udać się najpierw do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu diagnostyki wstępnej ,skieruje Panią do specjalisty. Proszę pamiętać, że czas może mieć zasadnicze znaczenie.

Pozdrawiam