Co mogło spowodować moje opóźnienie okresu?

Witam. Około 2 tyg temu próbowaliśmy współżyć pierwszy raz z chłopakiem, było to chwilowe i członek nie został w całości wprowadzony, było to bez wytrysku i bez zabezpieczenia. Nawet nie wiwm czy została przerwana błona. Spóźnia mi siw okres już 9 dni. Boli mnie podbrzusze jak podczas okresu, czuje wzdęte brzuch, pełny i nabrzmiały. Jaka jest szansa na to ze jestem w ciąży? A może spóźniony okres to stres i obawa przed ciąża?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zapłodnienie w tej sytuacji jest właściwie niemożliwe, chyba że na członku znajdowałaby się wydzielina preejakulacyjna z żywymi, zdolnymi do zapłodnienia plemnikami. Jest to jednak mało prawdopodobne.

Przyczyn braku menstruacji może być wiele, a drobne zaburzenia hormonalne, wskutek których menstruacja się opóźnia mogą zdarzyć się każdej zdrowej kobiecie. Do czynników wpływających negatywnie na cykl miesiączkowy można zaliczyć stres, infekcje, zmiana trybu życia, drastyczne diety i wiele innych. Odsyłam do artykułu, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Myślę, że jeżeli w ciągu kilku dni miesiączka się nie pojawi, to warto skonsultować się z ginekologiem, niemniej wszystko wskazuje, że oś podzwgórze-przysadka pracuje prawidłowo, a dolegliwości zwane PMS wskazują na to, że krwawienie niebawem pojawi się.

Być może ta infografika rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/okres-odpowiedzi-na-10-najczesciej-zadawanych-pytan.

Proszę jednak pamiętać, że zbliżenia intymne bez zabezpieczenia, nawet jeżeli trwają krótko, penis nie jest w pełnym wzwodzie czy też penis nie zostaje wprowadzony do pochwy do końca z uwagi na błonę dziewiczą – mogą być przyczyną nieplanowanej ciąży. Sugeruję więc rozważenie dogodnej dla obojga partnerów antykoncepcji, by uniknąć niepotrzebnego stresu. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwa-ciaza-przy-nienaruszonej-blonie-dziewiczej oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przebicie-blony-dziewiczej-grozi-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.