Co może być przyczyną plamień wystepujących przed okresem?

Będę miała 19 lat i jestem kobietą. Miesiąc temu dostałam okres, był normalny, nie dłuższy nie krótszy 2 dni od spodziewanego terminu, nie zrobiło to na mnie żadnego wrażenia, gdyż często tak miałam że 2 dni dłużej albo wcześniej czekałam. Po ok. 10 dniach od okresu zaczęły boleć mnie piersi, były nabrzmiałe i bolały główne w miejscu gdzie są węzły chłonne gdzie wcześniej miałam takie bóle zawsze tydzień przed miesiączką. Teraz do następnego okresu zostało mi 5 dni i dostałam dziwnych brązowych plamień, nigdy wcześniej tak nie miałam, nie boli mnie brzuch, ponieważ przed okresem mnie w ogóle nie boli, ale to niemożliwe żebym już dostała ten okres i jest w postaci tylko plamień, ponieważ to nie ten czas.
Za szybko! Ponad miesiąc temu współżyłam z chłopakiem, ale nie doszło do wytrysku w środku co więcej, byliśmy zabezpieczeni. Sprawdzałam czy prezerwatywa nie jest dziurawa przed i po współżyciu i nie była, mimo to boję się, że jestem w ciąży. Robiłam test, wyszedł negatywnie lecz to i tak mnie nie uspokoiło, teraz doszły te plamienia.
Bardzo proszę o pomoc!!

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Jeśli test był wykonany zgodnie z zaleceniami ulotki i okazała się negatywny, to po miesiącu od współżycia można go uznać za wiarygodny.
Najczęściej przyczyną brązowych plamień, które występują pomiędzy krwawieniami miesięcznymi są zaburzenia hormonalne. Nie można wykluczyć również innych przyczyn, takich jak nadżerki, czy polip.
Jeśli epizod plamień się powtórzy, należy udać się do specjalisty ginekologa w celu diagnostyki problemu.