Co może być przyczyną tak długiego czasu zasypiania?

Mam 37 lat i od zawsze borykam się z problemami ze snem. Nie chodzi o chroniczne niewyspanie ale o bardzo długi okres zasypiania. Zanim zasnę wiercę się 2-3 godziny, często pół nocy, nawet, gdy jestem zmęczony. Staram się przestrzegać zasad higieny snu ale to nic nie daje. Tracę mnóstwo czasu, który mógłbym wykorzystać na efektywny odpoczynek. Lekarze przepisują mi tylko leki nasenne, które nie eliminują przyczyn i na które się uodparniam. Co może być przyczyną tak długiego czasu zasypiania?

Szanowny Panie, nawet jeśli wykluczone zostały somatyczne czynniki mogące powodować zaburzenia snu, to z takiego opisu i tak nie da się jednoznacznie określić psychologicznych przyczyn takich zaburzeń. Zachęcam do wizyty u psychoterapeuty. Być może pomoże Panu znaleźć przyczynę i poprawić jakość snu.
Pozdrawiam

Witam,

w pierwszej kolejności należałoby wykluczyć zaburzenia depresyjne czy nerwicowe. W przypadku depresji maskowanej najczęstszym objawem są zaburzenia snu, wydłużenie czasu zasypiania może również towarzyszyć zaburzeniom lękowym uogólnionym. Oczywiście może się okazać, że zaburzenia snu są jedynym objawem- wtedy rozpoznaje się nieorganiczne zaburzenia snu (warto wykonać rezonans magnetyczny głowy oraz EEG by wykluczyć przyczyny organiczne).
Istnieje kilka preparatów- które nie są co prawda zaliczane do leków stricte nasennych, jednak mających korzystny wpływ na jakość snu, zwiększają regeneracje w jego trakcie i co najważniejsze- nie uzależniają.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Witam Pana
Żeby rzetelnie odpowiedzieć na Pana pytanie,
musiałabym poznać więcej szczegółów,
np. czy wydarzyło się w Pana życiu coś
szczególnego, jaki styl życia Pan prowadzi itp.
Istnieje wiele przyczyn bezsenności, zaburzeń snu.
Do najczęstszych należą stres, nerwice, lęki,
depresja, praca przy komputerze i wiele innych.
Nie pisze Pan nic o sobie, więc trudno znaleźć przyczynę.
Nawet jeżeli żadne z powyższych u Pana nie występują,
to długotrwały brak snu może doprowadzić do nerwicy,
stanów lękowych i wielu innych zaburzeń.
Mogą też pojawić się inne problemy zdrowotne.
Prawdopodobnie Pana problemy mają podłoże
psychologiczne, np. stres, zmęczenie, przykre
doświadczenia z przeszłości…
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl