Co może oznaczać kaszlanie krwią?

Witam, od soboty miałem wysoką gorączkę około 39-40 stopni i silny kaszel z wydzielina w kolorze zielono brązowym, w niedzielę doszedł silny ból gardła i uszu po obu stronach i całkowita utrata głosu. W poniedziałek lekarz zalecił, antybiotyk duomox 2 razy dziennie, syrop mucosolvan 3razy I probiotyk pomiędzy antybiotykiem. Od środy gorączka i ból gardła minęły. Niestety martwi mnie pojawienie się krwi podczas kaszlu. Kaszel nadal jest bardzo silny, wydzielina zmieniła kolor na żółty ale jest tam też krew. Pierwszy raz w życiu kaszle krwią. Co to może oznaczać, czy to coś poważnego? Jakie leki brać?

Lek. Wojciech Zygmunt

Przede wszystkim musi pan zaczekać do końca terapii i jeżeli kaszel z krwiopluciem będą się utrzymywały - rozpocząć dalszą diagnostykę. Należy przede wszystkim wykluczyć przewlekłe stosowanie leków hamujących krzepliwość, które często są powodem krwioplucia - chodzi tutaj o preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy, warfarynę, acenokumarol, dabigatran, rywaroksaban, heparyny. Należy odbyć wizytę lekarską w celu dokładnego zebrania wywiadu chorobowego (łącznie z wywiadem nałogowym - palenie tytoniu, chorób współistniejących, pracy zawodowej) oraz badania przedmiotowego. Wykonać zdjęcie RTG klatki piersiowej i w razie konieczności badania dodatkowe (posiew plwociny, TK klatki piersiowej, bronchoskopia wedle wskazań lekarza). Pozdrawiam i życzę zdrowia.