Co może oznaczać opis badania kręgosłupa szyjnego?

WYNIK BADANIA KREGOSŁUPA SZYJNEGO; Zniesiona fizjologiczna lordoza szyjna.Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze na krawedziach trzonów kregów oraz w stawach m-kregowych na poziomie od C3-C4 do C7/Th1.Ugólniona dehydratacja krązków w odcinku szyjnym.Na poziomie C4/C5,C5/C6,C6/C7 obnizenie wysokości przestrzeni m-kręgowych.W okolicy blaszek granicznych trzonów kregów C5-C7 obszary zwyrodnienia tłuszczowego.C3/C4:Prawosrtonna dootworowa przepuklina krązka m-kregowego oraz drobne osteofity ze zwęzeniem przedniej rezerwy płynowej.Kostna i dyskogenna stenoza prawego otworu z uciskiem na nerw rdzeniowy.Zwęzenie kanału w wymiarze strzałkowym 12mm. C4/C5 :Duża szerokopodstawna dokanałowa przepuklina oraz osteofity powoduja znaczne przewężenie przedniej przestrzeni płynowej okołordzeniowej i ucisk na rdzeń.Stenoza kanału w wym. 10 mm. C6/C7 :Okrężne uwypuklenie krązka m-kręgowego,większe po stronie lewejoraz towarzyszące osteofity powodują zwężenie przedniej rezerwy okołordzeniowej.zwężenie kanału w wym. do 11 mm.Dyskogenna i kostna stenoza otworów z uciskiem na nerwy rdzeniowe zmiany bardzej nasilone po stronie lewej. C7/Th1; Ugólnione uwypuklenie,centralna przepuklina,osteofity z przewężeniemprzedniej przestrzeni płynowej okołordzeniowej i nie dużym uciskiem na rdzeń.Stenoza kanału kregowego wym. strzałkowy 10mm. Th3/Th4,Th4/Th5 ;Dokanałowe uwypuklenia krązkówm-kręgowych z impresją na worek oponowy. Kobieta 52 lata.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna konsultacja neurochirurgiczna po badaniu bezpośrednim i łącznej analizie powyższego badania będzie można ustalić dalsze postepowanie ,