Co może oznaczać półpasiec na ręce po stronie operowanej, po mastektomii?

Mastektomię miałam w 2005 roku, teraz - lipiec 2011, mam rozległy półpasiec na ręce po stronie operowanej, nie rozpoznano go od razu - dopiero po 3 dniach wdrożono H***, bo wcześniej myślano, że to pokrzywka, czyli antybiotyk i leki antyhistaminowe. W ciągu minionych lat od operacji miałam także 2 razy półpasiec, ale malutki na plecach. Udałam się do onkologa - nie wypowiedział się wcale. Wiem, iż wystąpienie półpaśca może być także obecne przy współistnieniu procesu nowotworowego, czy to może w tym wypadku oznaczać że toczy się jakiś nowotworowy proces, przerzuty nie chciałabym czegoś przegapić.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Półpasiec to choroba występująca u osób, które w przeszłości przebyły ospę. Wirus ospy może pozostać przez wiele lat w organizmie po infekcji, nie wywołując objawów chorobowych. Kiedy dochodzi do uaktywnienia wirusa, pojawia się półpasiec.

Wirus może uaktywniać się w obliczu osłabienia, stresu, zaostrzenia chorób przewlekłych, niedoboru witamin. Czasami przyczyna bywa nieuchwytna.

Uaktywnienie wirusa faktycznie może mieć związek z toczącym się w organizmie procesem nowotworowym. Dotyczy to głównie nowotworów hematologicznych, a więc związanych z chorobami krwi i spadkiem odporności.

Zapewne jest Pani pod stałą kontrolą onkologiczną, która ma na celu wychwycenie wszelkich objawów wznowy nowotworu. Ryzyko wznowy jest tym większe, im bardziej zaawansowana była choroba na początku.

Półpasiec pojawiający się po operowanej stronie może mieć jednak u Pani związek z mastektomią i usunięciem węzłów chłonnych w pasze. Zaburza to funkcjonowanie układu limfatycznego i strona operowana bywa zwykle słabsza i bardzie podatna na ewentualne infekcje, urazy i także -  pojawienie się półpaśca.

Jeżeli zauważa Pani jednak inne objawy, które Panią niepokoją, warto nie czekać długo na kontrolną wizytę i skontaktować się z prowadzącym onkologiem.

Pozdrawiam serdecznie