Nowotwór piersi u nastolatki?

We wrześniu kończę 15 lat. Mam wklęsłe sutki i od długiego czasu wydziela się z nich wydzielina. W 6 klasie szkoły podstawowej chorowałam na półpasiec, dzisiaj znów zaobserwowałam na swoim ciele krostki charakterystyczne dla niego. Miejsce, w którym się znajdują, boli. Czytałam, że jeżeli półpasiec występuje więcej niż 2 razy u jednej osoby, może to być spowodowane zmianami nowotowrowymi. Czy to możliwe? Co mi może być?

KOBIETA ponad rok temu

Witaj!

Rak piersi w tak młodym wieku po prostu nie występuje! Co do wydzieliny z piersi, może być spowodowana nadmiernym wydzielaniem pewnego hormonu, zwanego prolaktyną. Nadmiar prolaktyny prowadzi także do nieregularnych miesiączek i innych zaburzeń cyklu miesiączkowego. Warto byłoby więc, abyś odwiedziła ginekologa, który przede wszystkim sprawdzi, co to za wydzielina i skieruje Ciebie na badania hormonalne.

Półpasiec jest spowodowany uaktywnieniem w zwojach nerwowych wirusa ospy u osób, które na nią chorowały. Zwykle na schorzenie to zapadają osoby z obniżoną odpornością, poddane przewlekłemu stresowi, przemęczone. Nie oznacza to, że rozwija się u nich nowotwór. Prawdą jest natomiast, że półpasiec może rozwijać się u osoby chorej na nowotwór, ale jest to spowodowane zazwyczaj zaburzeniami odporności wynikającymi z leczenia chemioterapią. Wykwity na ciele mogą być różnego pochodzenia. Najrozsądniejszym wyjściem byłoby wybranie się do lekarza, który oceni, czym mogą być spowodowane.

Pozdrawiam serdecznie