Skąd wzięło się moje osłabienie?

Dzień dobry, Mężczyzna 37lat, odpornoas zawsze niska, od dziecka... jakieś dwa trzy miesiące temu zaczalem. intensywne treningi wydolnościowe na rowerze, profesjonalny trenażer do treningów w warunkach domowych... cykl bardzo intensywny, tym bardziej że zacząłem go od razu 'z kanapy'...plus w ostatnim okresie dodałem tabletki spała za tłuszcz..... następnie zle samopoczucie i diagnoza - półpasiec...choroba przebiegła szybko sprawnie, cztery wykwity niewielkie, wprowadzony heviran... po dwóch tygodniach infekcja górnych dróg oddechowych... moje pytanie, czy intensywność treningów mogła wpłynąć na osłabienie i pojawienie się półpaśca w moim wieku, czy raczej mam myśleć o najgorszym raku... wrócę z zagranicy dopiero za półtora miesiąca więc badania dopiero przede mną, ale stess pojawia się już :/

Redakcja abcZdrowie

Witam,

półpasiec to choroba, która jest wynikiem reaktywacji w organizmie wirusa ospy wietrznej i VZV – częściej na nią zapadają osoby w wieku powyżej 50. roku życia głównie w wyniku stopniowego zanikania odporności nabytej wskutek przechorowania ospy wietrznej. Dlatego właśnie choroba ta rzadko przytrafia się dzieciom czy młodzieży – przechorowanie ospy wietrznej daje czasową odporność, ale wirus pozostaje w organizmie w formie przetrwalnikowej.

Więcej informacji pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/polpasiec-przyczyny-objawy-rodzaje-leczenie-ciaza.

Nie do końca jasne jest, dlaczego obawia się Pan nowotworu – jeśli uważa Pan, że zachorowanie na półpaśca może wskazywać na nowotwór, to nie ma powodu do obaw. Faktycznie, choroba ta częściej dotyka osoby z niedoborami odporności, np. wskutek różnego rodzaju schorzeń, ale może być też skutkiem chwilowego spadku odporności.

Odsyłam do odpowiedzi eksperta na podobne pytanie, być może rozwieje Pańskie wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-polpasiec-moze-oznaczac-nowotwor.

Nie sposób zatem wykluczyć, że i u Pana zachorowanie na półpasiec to skutek intensywnych treningów, wycieńczających i osłabiających organizm. Proszę pamiętać by, gdy tylko nadarzy się taka możliwość, skonsultować swoje obawy z lekarzem – do niego będzie należała ocena konieczności dalszej diagnostyki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.