Czas leczenia półpaśca

Dzień dobry. Od 5 dni przechodzę półpasiec. Z dolegliwości pozostało mi jedynie lekkie pieczenie. Wysypka została pokryta strupkami. Mam nadzieję, że jest to objaw rokujący na wyzdrowienie. Jak długo należy pozostać w domu? Czy mogę jeszcze zarażać? Czy można już wychodzić na zewnątrz? Czy powinienem raczej jeszcze odpoczywać, nie przemęczać się i raczej unikać skupisk ludzi? Nie wiem jakie mogą być komplikacje po półpaścu? Czy mogą wystąpić jeszcze jakieś dolegliwości? A może to już koniec choroby? Interesuje mnie również, czy na półpaśca można jeszcze raz zachorować, czy też już nie - choruje się raz na całe życie? Proszę o poradę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Leczenie półpaśća to około 7-10 dni, czesem dłużej, ale to nasilonych zmianach. Teraz jest wietrzna i dość już chłodna pogoda. Proszę nie "przeziębić" półpaśca. Myślę , zę po całkowitym zaleczeni jeszcze z tydzień w domu.
Wskazana kontrola u lekarza POZ celem ustalenia dalszych wskazań
pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!
Półpasiec jest to choroba polegająca na reaktywacji utajonego zakażenia wirusowego, powodowanego przez wirus ospy wietrznej i półpaśca (ang. varicella zoster virus, VZV lub HHV-3). Choroba może zatem wystąpić u wszystkich osób, które przebyły w przeszłości ospę wietrzną, niezależnie od tego czy przebieg ospy wietrznej był łagodny czy ciężki.
Podstawowe leczenie półpaśca w Pana przypadku powinno trwać od 7 do 10 dni. W tym czasie powinien Pan odpoczywać i pielęgnować zmiany według zaleceń lekarza.
Chorzy na półpasiec są zaraźliwi dla otoczenia w fazie nieprzyschniętej wysypki pęcherzykowej, natomiast nie są zaraźliwi przed wystąpieniem wysypki ani po zaschnięciu pęcherzyków z wytworzeniem strupków. Zaleca się, by osoba chora na półpasiec przykrywała wysypkę odzieżą, co znacznie zmniejsza zaraźliwość dla otoczenia. Za osoby obarczone dużym ryzykiem ciężkiego przebiegu ospy wietrznej uważamy kobiety ciężarne, wcześniaki urodzone przez matki, podatne na zachorowanie na ospę wietrzną, dzieci urodzone poniżej 28. tygodnia ciąży lub o masie ciała poniżej 1000 gramów, niezależnie od tego, czy matka przechorowała ospę wietrzną lub była szczepiona oraz pacjentów z zaburzeniami odporności niezależnie od wieku.
Powikłania półpaśca występują najczęściej u pacjentów z upośledzoną odpornością.
Nawracające, wielokrotne zachorowania niekiedy obserwuje się u osób z zaburzeniami odporności, zwłaszcza u chorych na chłoniaki i inne nowotwory, AIDS, cukrzycę oraz u osób otrzymujących leczenie immunosupresyjne. Może się zdarzyć, że osoba z prawidłową odpornością kilkakrotnie zachoruje na półpasiec, jednak są to bardzo rzadkie przypadki.