Czy to może być powód częstego półpaśca?

Witam. Dość często mam półpaśca. Od ok 2-3 tyg dostaje pokrzywki. Czy to może mieć związek ? Jaka może być przyczyną częstego półpaśca ? Leukocyty z reguły mam obniżone. Ostatnio miałam 3.08. Czy to może być powód częstrzego półpaśca. Ostatnio w kwietniu tego roku miałam.
KOBIETA, 30 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

przyczyny powstawania półpaśca nie są do końca znane. Wiemy na pewno, że występuje u osób, które przeszły ospę. Wirus, który wywołuje tę chorobę, czyli Varicella zoster virus, pozostaje w uśpieniu i w różnych momentach może się aktywować i wywoływać właśnie półpaśca.

Przyjmuje się, że główną przyczyną powstawania półpaśca są niedobory odporności. Wspomina Pani w pytaniu, że ma niski poziom leukocytów, czyli ważny, podstawowy element całego układu odpornościowego. To może być odpowiedź na pytanie, skąd u Pani tak częste zapadanie na półpasiec.

Zachęcamy, by udać się do lekarza, aby pogłębić diagnostykę i sprawdzić, z czego wynika niski poziom leukocytów.

Więcej informacji o poruszanym temacie można znaleźć w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/polpasiec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.