Czy można mieć kontakt z niemowlęciem chorując na półpasiec?

Wczoraj dowiedziałam się, że mam półpaśca. Jutro muszę jechać do koleżanki, która ma 3 msc dziecko. Boje się, że mogę je zarazic. Czytam, ze półpaścem mogę zarazić poprzez bezpośredni kontakt z płynem z pęcherzy. Czy to prawda? Czy mogę zarazić 3 msc dziecko przebywając z nim do ok. 2 godzin?
KOBIETA, 32 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

chociaż opisana sytuacja już się wydarzyła, to chcielibyśmy zaznaczyć, że chorując na półpaśca, lepszym rozwiązaniem jest pozostanie w domu. Przede wszystkim, by nie narażać innych na zachorowanie, ale również, by zadbać o siebie, o wypoczynek oraz odpowiednią dietę.

Kontakt z niemowlęciem może być szczególnie niebezpieczny, ponieważ zapewnie nie przechorowało ono ospy wietrznej, a te choroby wywołuje ten sam wirus - herpesvirus varicella zoster (VZV). Jeśli dojdzie do kontaktu, a przez to zarażenia, wówczas dziecko (lub ktokolwiek, kto nie przeszedł ospy wietrznej) zachoruje na ospę.

Zachęcamy do ostrożności w takich sytuacjach. Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z artykułem na naszym serwsie poświęconemu półpaścowi:

https://portal.abczdrowie.pl/polpasiec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.