Jak można zakazić się półpaścem?

Dzień dobry, chciałam zapytać o sposoby zarażania półpaścem. Czy mogę się zarazić jedynie poprzez bezpośredni kontakt z wykwitami chorego na skórze czy także droga kropelkowa (np poprzez oddech, wydychane przez chorego powietrze)? Czy przebywanie w jednym pomieszczeniu z osoba nie chorująca wcześniej na ospę, jest bezpieczne, jeżeli nie będę miała kontaktu fizycznego a chory będzie miał przykryte wykwity ubraniem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

półpasiec to reaktywacja wirusa ospy wietrznej. Oznacza to, że każda osoba, która przeszła tę chorobę wieku dziecięcego, nie pozbyła się na dobre samego wirusa powodującego ją, czyli wirusa VZV. Pozostaje on w organizmie chorego do końca życia (umiejscowiony w zwojach nerwowych w stanie uśpienia) i może zaatakować w każdym momencie spadku odporności. Szczegóły pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/polpasiec-przyczyny-objawy-rodzaje-leczenie-ciaza.

Zakażenie samym półpaścem jest niemożliwe – zarażamy się wirusem ospy, który skutkuje ospą wietrzną u osoby, która wcześniej nie przeszła choroby. Choć zainfekowanie wirusem od chorego na półpasiec jest mniej prawdopodobne niż od chorego na ospę wietrzną, to niewskazane są jakiekolwiek kontakty chorego z osobą zdrową, gdyż może to skutkować ospą. Zwiększa to oczywiście ryzyko wystąpienia półpaśca w przyszłości. Więcej o ospie wietrznej w wieku dorosłym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ospa-wietrzna-u-doroslych-objawy-leczenie-skutki.

Natomiast krótki, przygodny kontakt z chorym na półpaśca nie jest groźny – należy za to unikać kontaktu z wykwitami skórnymi, zwłaszcza w fazie, w której sączy się z nich płyn surowiczy, zawierający właśnie wirusa VZV. Zatem przykrycie wykwitów odzieżą jest jak najbardziej wskazane. Gdy zmiany skórne przyschną – chory nie stanowi zagrożenia dla otoczenia. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-polpasiec-jest-zarazliwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.