Jak długo osoba z półpaścem zaraża?

Mój mąż ma półpaśca. Zmiany na skórze zaczęły występować 4 dni temu. Dolegliwości bólowe przy prawym żebrze zaczęły występować ok 2 dni wcześniej. Jak długo powinnam unikać kontaktu fizycznego z mężem, aby się nie zarazić? Czy można się również zarazić poprzez pocałunek? Kiedy powinny zniknąć dolegliwości bólowe i jak długo mąż powinien zaprzestać pracy?
KOBIETA, 27 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Osoba chora na półpasiec zaraża po pojawieniu się zmian skórnych, w których znajduje się płyn zakaźny i przestaje dopiero po zaschnięciu pęcherzyków, wygojeniu – mniej więcej około 10 dni. Najbardziej podatne na zarażenie są osoby nieszczepione lub te, które nie chorowały w przeszłości na ospę wietrzną.

Półpasiec nie przenosi się drogą kropelkową, a jedynie poprzez kontakt pęcherzy ze skórą osoby zdrowej, dlatego pocałunki powinny być bezpieczne. Niestety ciężko stwierdzić, kiedy u męża przejdą dolegliwości bólowe, ponieważ jest to dość indywidualne i niekiedy może potrwać nawet do kilku tygodni.

Czas powrotu do pracy jest zależny od ogólnego stanu pacjenta i tego, kiedy objawy choroby się wyciszą.

Więcej informacji na temat półpaśca znajduje się w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/polpasiec-objawy-powiklania-kuracja

https://portal.abczdrowie.pl/polpasiec-charakterystyka-diagnoza-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.