Ryzyko zachorowania na półpasiec po przechorowaniu ospy

Witam, Pracowałam w żłobku kiedy w wyniku rozprzestrzeniania sie ospy wsród dzieci zachorowałam i ja.Mam 26 lat i nigdy wczesniej nie przechodziłam ospy.Po 10 dniach zwolnienia wróciłam do pracy.Minął prawie miesiąc od pierwszych wykwitów po których pozostały jeszcze ślady. Pani doktor powiedziała, że będe miała obniżoną odporność przez 3 miesiace.Czy jeśli bede sie opiekowac moimi bratankami którzy teraz chorują na ospę grozi mi ryzyko zachorowania na półpaśca? Z góry dziekuje za odpowiedź.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Po przechorowaniu ospy wirus pozostaje w zakończeniach nerwowych uśpiony i w momencie obniżenia odporności może się uaktywnić i powodować chorobę zwaną półpaścem. Oznacza to że półpaścem nie może się Pani zarazić od kogoś.