Co może oznaczać taki opis rezonansu magnetycznego?

Dzień dobry. Czy mogę prosić o wyjaśnienie wyniku rezonansu magnetycznego.W przedziale przyśrodkowym kolana w lokalizacji tylno- dolnej części troczka przyśrodkowego, na poziomie jego przyczepu do torebki stawowej oraz przy przednim zarysie więzadła pobocznego przyśrodkowego widoczne jest luźne pasmo tkankowe w łączności z nadkłykciem kości udowej. W otoczeniu tego pasma obrzęk tkanek miękkich i pasma wysięku. Obraz stanowi prawdopodobnie częściowe uszkodzenie troczka , bez cech podwichniecia rzepki do różnicowania z częściowym uszkodzeniem przednich włókien MCL. Obrzęk szpiku krawędzi kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej . Poza tym aparat więzadłowy kolana w normie Łąkotki bez widocznej szczeliny pęknięcia, . Chrząstki przedziału bocznego bez cech istotnej chondromalacji. Chrząstka rzepki prawidłowej grubości i prawidłowym sygnale. Płyn w zachyłku nadrzepkowym 4mm Ciało tłuszczowe Hoffy i dół podkolanowy w normie. Obrzęk szpiku kłykcia bocznego kości udowej na poziomie przyczepu ścięgna m.podkolanowego
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie diagnostyczne kolana, aby sprawdzić i ocenić funkcjonowanie tego ważnego stawu.

Nie wspomniano z jakiego powodu był wykonywany rezonans magnetyczny, czy istnieją pewne dolegliwości ze strony kolana, jak: ból, nieprawidłowa ruchomość stawu oraz obrzęk.

Na podstawie opisu badania obrazowego, można by stwierdzić, że doszło do pewnego uszkodzenia troczka rzepki. Troczek jest przedłużeniem włókien głowy przyśrodkowej i bocznej mięśnia czworogłowego uda. Wyróżnić można troczek przyśrodkowy i boczny. Taka sytuacja mogłaby być spowodowana między innymi przebytym urazem mechanicznym lub obciążeniem stawu kolanowego. Często przy takim uszkodzeniu może występować uczucie przeskakiwania w stawie kolanowym. Prowadzi to do naruszenia struktury chrząstki stawowej, przez co ograniczone są jej funkcje amortyzujące oraz ochronne.

Uchwycono również niewielką obecność płynu w zachyłku nadrzepkowym. Mogłoby to świadczyć o toczącym się stanie zapalnym w obrębie stawu.

Ze względu na odległość, trudno jest precyzyjnie określić Pani stan zdrowia, zalecamy, zatem konsultację z lekarzem ortopedą. Możliwe, że będzie konieczność wykonania dokładnego badania artroskopii kolana, które oceni budowę i funkcjonowanie stawu kolanowego.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/artroskopia

https://portal.abczdrowie.pl/operacja-stawu-kolanowego-wskazania-opis-zabiegu-zalecenia-po-zabiegu

https://uroda.abczdrowie.pl/urazy-stawu-kolanowego

A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-obrzek-srodkostny-szpiku-w-klykciach-kosci-udowej-i-piszczelowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obrzek-szpiku-kostnego-klykcia-bocznego-kosci-piszczelowej-oraz-plyn-w-kaletce-brzuchato-polbloniastej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty