Co może oznaczać taki opis rezonansu magnetycznego?

Dzień dobry. Czy mogę prosić o wyjaśnienie wyniku rezonansu magnetycznego.W przedziale przyśrodkowym kolana w lokalizacji tylno- dolnej części troczka przyśrodkowego, na poziomie jego przyczepu do torebki stawowej oraz przy przednim zarysie więzadła pobocznego przyśrodkowego widoczne jest luźne pasmo tkankowe w łączności z nadkłykciem kości udowej. W otoczeniu tego pasma obrzęk tkanek miękkich i pasma wysięku. Obraz stanowi prawdopodobnie częściowe uszkodzenie troczka , bez cech podwichniecia rzepki do różnicowania z częściowym uszkodzeniem przednich włókien MCL. Obrzęk szpiku krawędzi kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej . Poza tym aparat więzadłowy kolana w normie Łąkotki bez widocznej szczeliny pęknięcia, . Chrząstki przedziału bocznego bez cech istotnej chondromalacji. Chrząstka rzepki prawidłowej grubości i prawidłowym sygnale. Płyn w zachyłku nadrzepkowym 4mm Ciało tłuszczowe Hoffy i dół podkolanowy w normie. Obrzęk szpiku kłykcia bocznego kości udowej na poziomie przyczepu ścięgna m.podkolanowego

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie diagnostyczne kolana, aby sprawdzić i ocenić funkcjonowanie tego ważnego stawu.

Nie wspomniano z jakiego powodu był wykonywany rezonans magnetyczny, czy istnieją pewne dolegliwości ze strony kolana, jak: ból, nieprawidłowa ruchomość stawu oraz obrzęk.

Na podstawie opisu badania obrazowego, można by stwierdzić, że doszło do pewnego uszkodzenia troczka rzepki. Troczek jest przedłużeniem włókien głowy przyśrodkowej i bocznej mięśnia czworogłowego uda. Wyróżnić można troczek przyśrodkowy i boczny. Taka sytuacja mogłaby być spowodowana między innymi przebytym urazem mechanicznym lub obciążeniem stawu kolanowego. Często przy takim uszkodzeniu może występować uczucie przeskakiwania w stawie kolanowym. Prowadzi to do naruszenia struktury chrząstki stawowej, przez co ograniczone są jej funkcje amortyzujące oraz ochronne.

Uchwycono również niewielką obecność płynu w zachyłku nadrzepkowym. Mogłoby to świadczyć o toczącym się stanie zapalnym w obrębie stawu.

Ze względu na odległość, trudno jest precyzyjnie określić Pani stan zdrowia, zalecamy, zatem konsultację z lekarzem ortopedą. Możliwe, że będzie konieczność wykonania dokładnego badania artroskopii kolana, które oceni budowę i funkcjonowanie stawu kolanowego.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/artroskopia

https://portal.abczdrowie.pl/operacja-stawu-kolanowego-wskazania-opis-zabiegu-zalecenia-po-zabiegu

https://uroda.abczdrowie.pl/urazy-stawu-kolanowego

A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-obrzek-srodkostny-szpiku-w-klykciach-kosci-udowej-i-piszczelowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obrzek-szpiku-kostnego-klykcia-bocznego-kosci-piszczelowej-oraz-plyn-w-kaletce-brzuchato-polbloniastej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.