Jak ocenić taki opis MR kolana u 51-latki?
Jak ocenić opis MR kolana Bardzo proszę o interpretacje wyników badań MR Niewielki obszar obrzęku szpiku i stłuczenia beleczek kostnych w obrębie tylnej części kłykcia bocznego kości piszczelowej, poza tym struktury kostne oraz chrząstka przedziału przyśrodkowego i bocznego stawu kolanowego bez zmian. W żadnej z płaszczyzn nie uwidoczniono ciągłości włókien więzadła krzyzowego przedniego -obraz całkowitego uszkodzenia w odcinku proksymalnym . Wiązadło krzyżowe tylne bez zmian. Wiązadło poboczne przyśrodkowe bez zmian. Wiązadło poboczne boczne bez zmian. Pasmo biodrowo -piszczelowe oraz ścięgno mięśnia podkolanowego bez zmian. Łąkotka przyśrodkowa z obecnością w rogu tylnym niewielkich zmian degeneracyjnych. Łąkotka boczna bez cech uszkodzenia. Ustawienie rzepki prawidłowe. Chrząstka rzepki bez zmian. Troczki rzepki, więzadło właściwe rzepki oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda bez zmian. Nieco zwiększona ilość płynu w jamie stawowej, w zachyłku nadrzepkowym warstwa płynu gr.do 9 mm. Zwiększona ilość płynu w kaletce gęsiej stopki. Serdecznie dziękuję za odpowiedź

KOBIETA, 51 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Prawidłowo, że została wykonana pełniejsza diagnostyka w celi oceny stawu kolanowego. Takie postępowanie umożliwia szybkie uchwycenie najmniejszych zmian i wdrożenie właściwego leczenia.
Nie wspomniano, dlaczego było wykonane badanie, a także, czy występują pewne dolegliwości ze strony narządu ruchu. Ważne jest również, czy w przeszłości wystąpił jakiś uraz mechaniczny.
Trudno jest z racji odległości dokładnie ocenić Pani stan zdrowia oraz wynik rezonansu. Zalecamy konsultację z lekarzem ortopedą, który po precyzyjnej analizie wyniku zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.
Na podstawie obrazu badania rezonansu magnetycznego stawu kolanowego, można by stwierdzić, że obrzęk obszaru szpiku w kłykciach kości piszczelowej mogłyby wskazywać na przebyty w miejscu uraz. Nie powinno to prawdopodobnie stanowić zagrożenia dla Pani zdrowia, a sytuacja powinna być przejściowa. Możliwe, że będą zalecone pewne zabiegi z fizjoterapii.
Natomiast w przypadku uszkodzenia włókien więzadła w odcinku proksymalnym będzie wymagał dalszego leczenia, gdyż stan taki może powodować dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-kolanie-zoltko-naturalnym-lekiem
https://portal.abczdrowie.pl/spuchniete-kolano
https://portal.abczdrowie.pl/naciagniecie-wiezadel
A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-obrzek-srodkostny-szpiku-w-klykciach-kosci-udowej-i-piszczelowej