Co może oznaczać taki wynik USG tarczycy?

Proszę o interpretację wyniku usg W trakcie badania oba płaty tarczycy gładkie, jednorodne o obniżonym echu cieśn w normie, okoliczne węzły chłonne dł. do ok 23 mm ok. Kąta rzuchwy po lewej stronie węzły gładkie, hypoechogenne, wrzecionowate, nieliczne bez widocznej zatoki ok. kąta żuchwy niewielkie skupiso, ślinianki o obrazie prawiadłowym, oba płaty tarczycy bez wyraźnich zmian ogniskowych
MĘŻCZYZNA, 47 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękuję za zadane pytanie wraz z zamieszczonym opisem USG tarczycy.

Bez ogólnego kontekstu badania, możliwe jest jedynie udzielenie ogólnych informacji na temat opisu, który Pan zamieścił. Opis ten wskazuje na obecność tarczycy o jednorodnej strukturze z obniżonym echem, co może sugerować stan zapalny, ale nie musi. Węzły chłonne o długości do 23 mm i ich opis jako gładkie, wrzecionowate i hypoechogenne sugeruje ich prawidłową strukturę, co jest zazwyczaj cechą normalną, jednakże obecność większej liczby takich węzłów wymaga dokładniejszej obserwacji.

Jeśli chodzi o skupisko okolicy kąta żuchwy, które zostało opisane jako niewielkie, może ono być nieistotne klinicznie, jednak wartościowe byłoby zdanie specjalisty, który dokładnie zna kontekst kliniczny, w jakim wykonano badanie. Warto również skonsultować wyniki z endokrynologiem lub laryngologiem, aby wykluczyć potrzebę dalszych badań diagnostycznych, zwłaszcza jeśli pojawią się nowe objawy lub jeśli obserwowane zmiany zaczynają budzić niepokój. Specjalista weźmie pod uwagę ewentualne wyniki badań z krwi, Pana historię zdrowotna, ewentualnie przyjmowane stałe leki oraz objawy lub ich brak.

Proszę pamiętać, że regularne kontrolowanie stanu tarczycy i węzłów chłonnych jest ważne, zwłaszcza w przypadku występowania niekorzystnych symptomów lub zmian w badaniach.

Zapraszam też do przeczytania artykułów:

- https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

- https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy

- https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy

- https://portal.abczdrowie.pl/usg-wezlow-chlonnych

Życzę dużo zdrowia i mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.