Co może powodować biegunkę, zaparcia i jak to leczyć?

Urosło mi podbrzusze. Do tego zaparcia, wzdęcia. Przez 5 dni nie było wypróżnienia. Lekarz rodzinny wypisał leki na perystaltykę jelit oraz zlecił USG jamy brzusznej. Leki nie pomogły, na USG wszystkie narządy prawidłowe jedyna rzecz to "nieznacznie poszerzone pętle jelitowe w podbrzuszu po prawej stronie". Lekarz zapewnił że nie jest to nic groźnego ale co to dokładnie znaczy? Dieta bogata w błonnik dopiero pomogła. Przez dwa dni wypróżniałam się nawet 4 razy dziennie ale brzuch nie zmalał.

Prawidłowo zbilansowana dieta, indywidualnie dostosowana do schorzeń i preferencji pacjenta normalizuje perystaltykę jelit. Przy zwiększonej podaży błonnika należy pamiętać aby zwiększyć podaż płynów - w tym głównie wody mineralnej.
W momencie kiedy organizm przywyknie do większej podaży błonnika, występujące wzdęcia powinny ustać.

Pozdrawiam
Dietetyk, Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado.pl)