Co może wywoływać dziwne, swędzące bąble?

Witam. Od dłuższego czasu występują mi bąble małe i duże obok siebie bardzo swędzące na początku pojawiały się po kąpieli z początku jak zaczęły się pojawiać to tylko na brzuchu, ramionach i plecach potem na jakiś czas przestały się pojawiać i był spokój, a teraz znów się pojawiły, ale już na całym ciele i bardzo swędziała. Bąble schodziły gdzieś do 15min i znalazłem na nie sposób, że gdy po kąpieli pojawiły się to wystarczył kontakt z zimnem to szybko schodziły. Były momenty, że przez parę miesięcy się nie pojawiały, a były dni że w dzień w dzień wyskakiwały i pewnego dnia wyskoczyły mi po obudzeniu się w południe. Na całym ciele tak ich dużo było i tak odstawały od skóry, że się przestraszyłem. Gdy one wyskakują czuje jak coś ze skórą się dzieje, nie da się tego opisać, mniej więcej jak pieczenie pod skórą. One są zawsze licznie obok siebie i one tak ok. 3mm odstają od skóry. Na początku myślałem, że to pokrzywka teraz myślę, że raczej uczulenie na coś lub alergia. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Bardzo prawdopodobną przyczyną jest wystąpienie zmian skórnych pod wpływem pewnej substancji, która jest przyczyną uczulenia.
Najczęściej zmiany skórne powstające na tułowiu są związane z reakcją na odzież - przykładowo na suwaki, guziki, inne ozdoby, barwniki używane w materiałach, gumę, proszek do prania czy płyn do płukania. Jednak nie oznacza to, że jest to jedyny powód wystąpienia zmian.

Wskazane jest rozszerzenie diagnostyki i wykonanie testów w kierunku alergenów - najlepiej u alergologa lub dermatologa. Ważna jest również obserwacja, w jakich okolicznościach pojawiają się zmiany. Proszę się zastanowić czy nie jest to związane na przykład z proszkiem do prania (często dodawane są do nich wybielacze, na które również można być uczulonym).
Jeżeli zostanie wykryty alergen, podstawą leczenia jest unikanie substancji wywołujących zmiany.

Pozdrawiam